لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

بوتو خواستار استعفای پرزيدنت مشرف شد


نخست وزير پيشين پاکستان، بی نظير بوتو، خواستار استعفای ژنرال مشرف از مقام رياست جمهوری شد و گفت هرگز تصدی نخست وزيری تحت حکومت وی را نخواهد پذيرفت.

بوتو طی يک تماس تلفنی از حبس خانگی اش در لاهور به خبرنگاران گفت اگر به آنچه که وی «ديکتاتوری» پرزيدنت مشرف خواند اجازه داده شود ادامه يابد، وضعيت پاکستان فقط بدتر از آنچه که هست خواهد شد.

بوتو پيش از اين از ژنرال مشرف خواسته بود از فرماندهی کل قوا کناره گيری کند و يک رئيس جمهوری غير نظامی باشد. اما اکنون برای نخستين بار وی خواستار استعفای کامل پرزيدنت مشرف شده است.

غروب ديروز (دوشنبه) پليس بی نظير بوتو را، پيشاپيش راه پيمايی توده ای از لاهور به اسلام آباد که برای امروز در نظر گرفته شده بود، تحت بازداشت خانگی درآورد. هدف از اين راه پيمايی تحت فشار قرار دادن پرزيدنت مشرف برای احيای قانون اساسی و کناره گيری وی از مقام فرماندهی کل قوا اعلام شده بود.

اما پليس گفته است که تحت مقررات وضعيت فوق العاده هرگونه راه پيمايی ممنوع بوده و از سوی ديگر پليس اطلاعاتی بدست آورده که بر مبنای آن قرار است توطئه حمله ای به راه پيمايی صورت بگيرد.

امروز پليس ده ها نفر از طرفداران بوتو را در بيرون خانه اش دستگير کرد چون آنها قصد داشتند با شکستن حصار وارد ساختمان بشوند. به گفته مقامات پليس اين خانه اکنون يک زندان است.

پليس کراچی امروز اعلام کرد که ۳۰ تن از طرفداران بوتو به سمت دو قرارگاه پليس تيراندازی کرده اند. به گفته پليس مهاجمان فرار کرده اند و به کسی آسيبی نرسيده است.

در گزارش ديگری آمده است که وزرای خارجه کشورهای مشترک المنافع بريتانيا و مستعمرات سابق آن در نشستی در لندن به پاکستان تا اول آذرماه فرصت داده اند تا حکومت قانون را برقرار سازد و وضعيت فوق العاده را برچيند، وگرنه عضويت پاکستان لغو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG