لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

ديپلمات عاليرتبه آمريکايی به قصد ارتقای دمکراسی به پاکستان می رود


يک ديپلمات برجسته آمريکايی اين هفته به پاکستان خواهد رفت تا پرزيدنت پرويز مشرف را متقاعد کند وضعيت فوق العاده را پايآن داده و انتخابات منصفانه ای را برگزار کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، تام کيسی، گفت قائم مقام اين وزارتخانه، يعنی جان نگروپونته، اواخر همين هفته برای ملاقات با مقامات ارشد دولت پاکستان به اين کشور سفر خواهد کرد.

کيسی گفت انتظار می رود نگروپونته درخواست های آمريکا مبنی بر خاتمه دادن به وضعيت فوق العاده و برگزاری شفاف انتخابات را در گفتگوهای خصوصی اش مطرح کند.

وی گفت فعلا قرار نيست نگروپونته با نخست وزير پيشين و رهبر اپوزيسيون، بينظير بوتو، که تحت بازداشت خانگی قرار دارد، ملاقات کند. بوتو تحت فشار آمريکا در مورد اشتراک قدرت با ژنرال مشرف موافقت کرده بود.

دولت پرزيدنت بوش از تعهد پرزيدنت مشرف نسبت به برگزاری انتخابات پارلمانی در ژانويه استقبال کرد. اما مقامات اظهار ترديد کرده اند که اگر اين فرآيند تحت حاکميت اضطراری صورت گيرد بتواند از اعتبار چندانی برخوردار گردد.

در همين حال، سفير آمريکا در پاکستان اخطار کرده است که وضعيت فوق العاده نه تنها نتوانسته کشور را در مسيری بسوی دمکراسی بياندازد، بلکه رشد اقتصادی پاکستان در آينده را نيز در معرض خطر قرار داده است.

آن پاترسون طی سخنرانی اش امروز (سه شنبه) در دانشگاه پدافند ملی در اسلام آباد از دولت پاکستان خواست آنچه را که در طول سالهای دراز بدست آمده، از جمله رشد ۷ درصدی اقتصاد، را بدور نيفکند.

XS
SM
MD
LG