لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

عراق متعهد شد به ترکيه در سرکوب شورشيان کرد کمک کند


وزارت امورخارجه عراق گفت دولت متبوع وی به ترکيه در سرکوب شورشيان کردی که از مقرهايشان در شمال عراق برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند کمک خواهد کرد.

هشيار زيباری اين سخنان را امروز (سه شنبه) در يک کنفرانس رسانه ای مشترک با وزير امور خارجه ترکيه، علی باباجان، ايراد کرد.

زيباری گفت وی به علی باباجان نسبت به حمايت بغداد در مبارزه با آنچه که وی آن را «تهديد» شورشيان کرد خواند اطمينان خاطر داده است. وی گفت عراق به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) اجازه نخواهد داد تا روابط بين دو کشور را «مسموم» کند.

باباجان گفت ترکيه ترجيح می دهد با مسئله شورشيان از طريق ديپلماسی، گفتگو، و اقدامات اقتصادی برخورد کند. وی پيشنهاد آتش بسی را که پ.ک.ک. ديروز در ازای قطع عمليات نظامی ارتش ترکيه عليه شورشيان کرد مطرح کرده بود رد کرد.

نخست وزير بريتانيا، گوردون براون، اعمال پ.ک.ک. را محکوم کرد و متعهد شد که بر تلاشها بمنظور برخورد با اين گروه بيافزايد.

براون اين سخنان را در کنفرانس رسانه ای مشترکی با نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، عنوان کرد که گفته بود ترکيه آماده است تا در صورت لزوم درمقابله با شورشيان کرد دست به اقدام نظامی بزند.

ترکيه برای حمله احتمالی عليه پايگاه های شورشيان در شمال عراق نيروهايش را در امتداد مرز عراق متمرکز کرده است.

شورشيان کرد روز يکشنبه گذشته در جنوب شرقی ترکيه ۱۲ سرباز ترک را کشتند. شورشيان سپس ادعا کردند که ۸ سرباز را نيز به اسارت خود در آورده اند. ارتش ترکيه ديروز اعلام کرد که ۳۲ شورشی را جريان يک ضد حمله از پای درآورده است.

حزب کارگران کردستان برای کسب خودمختاری در جنوب شرقی ترکيه از سال ۱۹۸۴ تاکنون در حال مبارزه است. بيش از ۳۰,۰۰۰ نفر در اين کشمکش ها کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG