لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

ارتش ترکيه مواضع شورشيان کرد در شمال عراق را بمباران می کند


به گفته مقامات ترکيه از يکشنبه گذشته که حمله غافلگيرکننده شورشيان کرد در جنوب شرقی ترکيه منجر به کشته شدن ۱۲ سرباز شد، ارتش ترکيه مواضع شورشيان کرد در شمال عراق را هدف قرار داده است.

مقامات ترکيه می گويند بمباران پايگاه های شورشيان به تلافی حمله روز يکشنبه است و نه بخشی از يک عمليات گسترده نظامی در داخل عراق.

ديروز نخست وزير عراق، نوری المالکی، دستور بستن دفاتر حزب کارگران کردستان، يا پ.ک.ک.، را صادر کرد و گفت اين حزب يک سازمان تروريستی است و اجازه نخواهد داشت در داخل عراق به فعاليت بپردازد.

عراق همچنين برای پيدا کردن راهی برای کاهش تنش های موجود در مرز با ترکيه يک هيات بلند مرتبه سياسی و نظامی به ترکيه فرستاده است.

نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، در لندن گفت آنکارا نمی تواند تا ابد در انتظار بماند تا عراق جلوی شورشيان پ.ک.ک.، که از پايگاه هايشان در عراق برای حمله به داخل خاک ترکيه استفاده می کنند، را بگيرد.

اردوغان اين سخنان را پس از اظهارات گوردون براون که از ترکيه حمايت کرده است ابراز داشت.

ديروز وزير امور خارجه ترکيه، علی باباجان، در بغداد پيشنهاد صلح شورشيان را رد کرد و گفت آتش بس بين دولتها امکان پذير است ولی نه با سازمان های تروريستی.

ترکيه با ارسال ۱۰,۰۰۰ سرباز نيروهايش را در امتداد مرز با عراق تمرکز داده است. پ.ک.ک. از سال ۱۹۸۴به اين طرف در حال مبارزه برای بدست آوردن خودمختاری برای کردستان است. تاکنون ۳۰,۰۰۰ نفر در اين مبارزه جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG