لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

اردوغان: آمريکا فورا عليه شورشيان کرد اقدام کند


نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، گفت از واشنگتن خواسته است در شمال عراق نسبت به شورشيان کردی که گفته می شود مقصر اصلی در حملات مرگبار به جنوب شرقی ترکيه اند اقدام عاجل به عمل آورد.

اردوغان گفت وی اين مسئله را روز يکشنبه در مکالمه تلفنی اش با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، عنوان کرد. او می گويد رايس از وی خواست تا چند روز ديگر صبر پيشه کند.

شورشيان وابسته به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) روز يکشنبه ۱۲ سرباز ترکيه را در حمله غافلگيرکننده ای کشتند. ارتش ترکيه می گويد طی يک ضد حمله ۳۲ تن از شورشيان را از پای درآورده است.

پ.ک.ک. می گويد در اين زدوخوردها ۸ سرباز ارتش ترکيه را اسير گرفته است. پ.ک.ک. آنچه را که اسامی هفت تن از اسرا خواند امروز (دوشنبه) منتشر ساخت. ارتش ترکيه تائيد کرد که هشت تن از سربازانش ناپديد شده اند.

امروز نزديک ۲۰۰۰ تظاهرکننده ترک در خيابان های استانبول دست به راهپيمايی زدند و آقای اردوغان را بخاطر دست نزدن به اقدام نظامی مورد نکوهش قرار دادند.

آقای اردوغان در گفتگويی با تايمز لندن گفت ترکيه برای دفاع از خودش به اجازه هيچ کسی نياز ندارد.

دولت ترکيه ديروز گفت برای حفظ حقوق و دفاع از شهروندانش «هر نوع هزينه ای» را خواهد پرداخت. دولت روز چهارشنبه گذشته تائيديه پارلمان در مورد اقدام نظامی عليه شورشيان کرد در شمال عراق را به مدت يکسال دريافت کرد.

XS
SM
MD
LG