لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۳

درپايان کنگره حزب کمونيست چين پايه های قدرت رئيس جمهوری تقويت شد


حزب کمونيست چين در پايان کنگره يک هفته ای که به تقويت موضع پرزيدنت هو جينتائو در قدرت انجاميد منشور خود را مورد اصلاح قرار داد و ترکيب کميته مرکزی را دستخوش تغييراتی کرد.

پيش از پايان کنگره امروز (يکشنبه) منشور حزب مورد تجديد نظر قرار گرفت تا نکات کليدی ابتکارات سياسی آقای هوجينتائو، يعنی فکر «توسعه علمی»، را منظور کند. اين ابتکار خواستار تلاش بيشتری بمنظور رسيدگی به مشکلات زيست محيطی و اختصاص دادن کمک به فقرای کشور شده است.

کنگره همچنين يک کميته مرکزی ۲۴۰ نفر را انتخاب نمود.

معاون رئيس جمهوری، زِنگ کينگ هانگ، مورد انتخاب مجدد قرار نگرفت، و اين به معنای آن است که وی به کميته دائمی ۹ نفره نيز، که نيرومند ترين بدنه دولتی در چين است، انتخاب نخواهد شد.

دو عضو ديگر کميته دائمی نيز بازنشسته شدند. وو گانژنگ، رئيس کميته انضباطی حزب، و لو گان، رئيس امنيت به عضويت مجدد کميته مرکزی انتخاب نشدند. بازنشستگی اين دو و مرگ يکی ديگر از اعضای کميته دائمی در ماه ژوئن گذشته به معنی اين است که دستکم چهار عضو جديد وارد اين گروه نيرومند خواهند شد.

نخست وزير وو ئی، تنها زن در موقعيت رهبری عاليرتبه حزب، همچنين از حزب کناره گيری خواهد کرد. او به انتخاب مجدد کميته مرکزی در نيامد و انتظار می رود تا بهار آينده حزب را ترک کند.

دليلی برای اين تغييرات ارايه نشده است، ليکن همه مقامات برکنار شده از کميته مرکزی نزديک يا بالای ۷۰ سال سن دارند، که معمولا حد نصاب سن بازنشستگی است.

انتظار می رود کميته مرکزی روز دوشنبه پرزيدنت هو را برای يک دوره ديگر به رياست حزب برگزيند. اين عمل راه را برای انتخاب مجدد وی به رياست جمهوری و همچنين بدست گرفتن زمام ارتش طی مراسم سالانه در ماه مارس آينده در پارلمان باز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG