لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

رئيس جمهوری چين خواهان پايان دادن به وضع خصومت آميز با تايوان تحت «چين واحد» شد


رئيس جمهوری چين هو جينتائو گفت چين در نظر دارد با تايوان به توافق صلح دست يابد، اما موضوع استقلال اين جزيره خودمختار را مردود دانست.

آقای هو امروز به نمايندگان حوزه های حزبی گفت پکن خواهان آن است که آنچه را که وی «وضع خصومت آميز» با تايوان خواند پايان يابد، اما تنها تحت اصل «چين واحد».

دولت تايوان بسرعت پيشنهاد آقای هو را رد کرد.

چين تايوان را جزيی از خاک خود می داند، و قبلا تهديد کرده بود چنانچه دولت تايوان رسما اعلام استقلال کند به اقدام نظامی متوسل خواهد شد. تايوان در سال ۱۹۴۹ ميلادی و در خلال جنگ داخلی چين از سرزمين اصلی خود را جدا ساخت.

رئيس جمهوری چين، هو جينتائو، با دادن وعده تحقق رشد اقتصادی و انجام اصلاحات سياسی با تاکيد بر نياز به ادامه نظام حکومتی تک حزبی، هفدهمين کنگره حزب کمونيست را در پکن آغاز کرد.

آقای هو در سخنرانی دو ساعت و نيمه خود امروز (دوشنبه) به کنگره حزبی گفت اصلاحات سياسی می بايست ادامه يابد، اما تاکيد ورزيد که حزب کمونيست همچنان زمام امور را در دست خواهد داشت.

آقای هو عهد کرد که اجازه مشارکت سياسی بيشتری به عموم داده شود، اما جزئيات اندکی در خصوص اينکه چگونه اين امر تحقق خواهد يافت ارايه داد. وی هشدار داد که حزب کمونيست هيچگونه فسادی را تحمل نخواهد کرد، و گفت تلاش برای ريشه کن کردن اختلاس برای حفظ محبوبيت حزب حياتی است.

حزب کمونيست چين در سال های اخير با افشا شدن پرونده های فساد در رده های بالای حزب، منجمله دستگيری يک رهبر حزبی در شانگهای، تکان سختی خورده است.

آقای هو اذعان داشت که رشد سريع اقتصاد چين در طول دو دهه گذشته زندگی را برای بسياری سخت تر کرده است. وی گفت چين نياز دارد به اينکه سياست رشد اقتصادی متوازنی را دنبال کند، و در عين حال به صرفه جويی در انرژی بپردازد و در حفظ محيط زيست کوشا باشد.

آقای هو گفت رشد عظيم چين برای محيط زيست و منابع طبيعی هزينه بزرگی در بر داشته است. با اين وجود، وی پيش بينی کرد که چين تا سال ۲۰۲۰ ميلادی، نسبت به سال ۲۰۰۰ توليد ناخالص ملی اش را چهاربرابر خواهد کرد.

کنگره حزب کمونيست در حالی برگزار می شود که تنش های اجتماعی در چين رو به فزونی گذاشته است. در حاليکه گزارش هايی مبنی بر دستگيری ناراضيان و فعالان سياسی بمنظور جلوگيری از ناآرامی در طول کنگره بگوش می خورد، مراقبت های امنيتی تشديد شده است.

اجلاس هفت روزه کنگره برای آقای هو، که سياست چين را برای پنجسال آينده پی ريزی می کند، بسيار مهم است. انتظار می رود نمايندگان حوزه های حزبی آقای هو را برای يک دوره پنجساله ديگر انتخاب کنند. آنها همچنين ۹ عضو جديد را نيز برای سازمان اجرايی حزب، پوليت بورو، انتخاب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG