لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

هو جينتائو رئيس جمهوری چين هفدهمين کنگره حزب کمونيست را افتتاح کرد


امروز دوشنبه در پکن هوجينتائو رئيس جمهوری چين هفدهمين کنگره حزب کمونيست را با قول رشد اقتصادی و اصلاحات سياسی در عين تأکيد بر نياز به ادامه سيستم تک حزبی، افتتاح کرد.

در سخنرانی امروز خود در کنگره حزب آقای هو گفت که اصلاحات سياسی بايستی ادامه يابند ولی حزب کمونيست در کنترل ميماند هر چند به افراد غير حزبی بيشتری در مقامات رهبری در دولت امکان کار داده خواهد شد.

هو جينتائو گفت فساد مالی تحمل نخواهد شد. در چند ساله اخير فساد مالی به دستگيری چند مقام بالای چين از جمله رئيس حزب در شانگهای، منجر شد.

گزينش رهبران جديد و سياست های کشور برای پنج سال آينده در دستور کار نمايندگان است. لی دانگ شين رئيس کنگره روز يکشنبه گفت حزب اصلاحات سياسی را دنبال ميکند اما هرگز سراغ مدل های سياسی غربی نخواهد رفت.

انتظار ميرود دو هزار نماينده ای که در کنگره شرکت ميکنند، هو جينتائو رئيس جمهوری را برای يک دوره پنجسال ديگر در مقام خود ابقا کنند.

گزينش يک کميته مرکزی جديد و ۹ عضو برای کميته قدرتمند سياسی بخشی ديگراز برنامه کار کنگره است.

کنگره حزب کمونيست چين در شرايطی برگزار ميشود که چين با ناآرامی های اجتماعی روبروست. در پکن تدابير امنيتی شديدی برقرار شده است و گزارشها از توقيف ناراضيان و فعالان برای جلوگيری از ناآرامی حکايت دارد.

هفته گذشته دوازده هزار چينی با امضای نامه سرگشاده ای خطاب به رهبران حزب خواستار اصلاحات سياسی و حراست از حقوق پايه و اساسی مردم شدند.

XS
SM
MD
LG