لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

نوبل ۲۰۰۷ در شيمی به دانشمند آلمانی اهدا شد


جايزه نوبل سال ۲۰۰۷ در رشته شيمی به محقق آلمانی، گرهارد ارتل، بخاطر زحماتش در تحقيقات پيرامون فرآيندهای شيميايی بر روی سطوح جامد از قبيل فلزات، اهدا شد.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد امروز (چهارشنبه) بر کار ارتل ارج نهاد و گفت تحقيقات وی به دانشمندان کمک می کند تا بفهمند چرا آهن زنگ می زند، عملکرد سلول های سوخت چگونه است، و کارکرد کاتاليزورها در اتومبيل ها چگونه است.

به گفته آکادمی، واکنش مواد شيميايی بر سطوح جامد نقش مهمی در بهره برداری صنعتی ايفا می کند.

آکادمی علوم سوئد در ارزيابی پژوهش های ارتل گفت نتيجه اين کارها می تواند چگونگی اضمحلال لايه اوزون را توضيح دهد، زيرا بر روی بلورهای ريز يخ در اتمسفر فرآيندهای شيميايی صورت می پذيرد.

ارتل گفت اعلان اين جايزه با ۷۱ امين سالگرد تولد او همزمان شد، و اين هديه بسيار بزرگی است.

قرار است کميته های نوبل برندگان جوايز رشته ادبيات را فردا (پنجشنبه) و جايزه صلح را روز جمعه اعلان کند. جايزه رشته اقتصاد روز دوشنبه اعلان خواهد شد.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد جايزه فيزيک امسال را به آلبرت فرت Albert Fert از فرانسه و پيتر گرونبرگ Peter Gruenberg از آلمان بخاطر کارشان در مقاوم های مغناطيسی غول آسا giant magnetoresistance که به کاربران کامپيوتر اجازه می دهد تا مقدار زيادی داده را بطور آسان و سريعی بر روی صفحه گردان کامپيوترشان ضبط کنند اهدا کرد.


جايزه نوبل پزشکی امسال به دانشمندان آمريکايی ماريو کاپچی Mario Capecchi و اليور اسميتيز Oliver Smithies ، و همچنين به دانشمند بريتانيايی مارتين اوانز Martin Evans رسيد.

XS
SM
MD
LG