لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۴

دو آمريکايی و يک بريتانيايی جايزه نوبل پزشکی امسال را دريافت داشتند


جايزه نوبل سال ۲۰۰۷ در رشته پزشکی به سه دانشمند اهدا شد که در زمينه دستکاری ژن موش به اکتشافات مهم و کليدی دست يافته اند.

جايزه نوبل پزشکی امسال به دانشمندان آمريکايی ماريو کاپچی Mario Capecchi و اليور اسميتيز Oliver Smithies ، و همچنين به دانشمند بريتانيايی مارتين اوانز Martin Evans رسيد.

اين سه دانشمند برجسته بخاطر تحقيقاتشان در باره آنچه که هدف گيری ژنتيک gene targeting و يا «ضربه فنی» knockout ژن در موشها ناميده شده است گرامی داشته شدند. اين تکنيک به دانشمندان در فهم اينکه چگونه ژن های تغيير داده شده بر سلامت و مريضی اثر می گذارند کمک می کند.

جايزه نوبل امروز (دوشنبه) اولين جايزه از مجموع شش جايزه ای است که ظرف روزهای آينده قرار است اعلان شود.

جايزه رشته فيزيک فردا (سه شنبه) اعلان خواهد شد، و بدنبال آن جوايز نوبل رشته های شيمی، ادبيات، و اقتصاد، داده می شود و سپس جايزه معتبر صلح نوبل که روز جمعه اعلان خواهد شد.

اين احساس بطور وسيعی وجود دارد که ال گور، معاون رياست جمهوری سابق آمريکا، بخاطر کارش در زمينه گرمايش زمين و فيلم مستند و برنده اسکار او بنام «يک حقيقت ناراحت» نامزد دريافت جايزه صلح نوبل امسال است.

اشاراتی نيز مبنی بر کانديداتوری فعال محيط زيست کانادايی، شيلا وات-کاوتير، شده است که در زمينه تغييرات آب و هوايی در قطب شمال کارهای ارزنده ای انجام داده است.

XS
SM
MD
LG