لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

سربازان برمه نسبت به بازداشت تظاهرکنندگان هفته پيش هشدار داده اند


سربازان برمه به ساکنان رانگون، شهر اصلی این کشور، هشدار داده اند همه کسانی که هفته گذشته در تظاهرات دمکراسی خواهانه شرکت داشته اند، شناسایی و دستگیر خواهند شد.

سربازان، امروز چهارشنبه، با ماشین های نظامی وارد خیابان های اصلی شهر شده و با بلند گوهایی که حمل می کردند به اهالی شهر اعلام کردند که تصاویر اعتراض کنندگان را در اختیار دارند و آنها را دستگیر خواهند کرد.

دیپلمات های غربی می گویند که ماموران امنیتی در رانگون، فعالان اپوزیسیون را هنگام شب در منازلشان بازداشت کرده اند. آنها می گویند بسیاری از اهالی رانگون وحشت زده شده و از منازل خود بیرون نمی روند.

هفته گذشته، نظامیان برمه، با توسل به خشونت، تظاهرات ضد دولتی مسالمت آمیز و گسترده مردم در رانگون را متوقف کردند.

مخالفان می گویند که نزدیک ۲۰۰ ناراضی در تظاهرات کشته و هزاران نفر بازداشت شده اند. با این حال، ارتش برمه مدعی است که تنها ۱۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

در همین حال، رابرت هیل، سفیر استرالیا در سازمان ملل متحد، با محکوم کردن اقدامات خشونت آمیز در برمه، به جمع دیگر اعضای جامعه جهانی پیوست که سرکوب تظاهرات را محکوم کرده بودند. او می گوید استرالیا بر علیه مسئولان ارتش برمه و حامیانشان تحریم های اقتصادی را به منظور افزایش فشار در نظر گرفته است تا اصلاحات دمکراتیک در آن کشور را بپذیرند.

امروز چهارشنبه، در تحول دیگری، مقامات برمه یک روزنامه نگار را که برای روزنامه توکیو شیمبون، چاپ ژاپن، کار می کند، پس از ۶ روز بازداشت آزاد کردند.

در همین حال، ابراهیم قنبری، فرستاده ویژه سازمان ملل در برمه، امروز با لی هاسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور، دیدار کرد. آقای قنبری در این دیدار، آقای لی را از جریان سفرش به برمه و ملاقات با آنگ سان سو چی، رهبر دمکراسی خواهان، و ژنرال تان شو، فرمانده ارتش برمه، آگاه کرد.

سازمان ملل متحد جزئیات سفر آقای قنبری را هنوزمنتشر نکرده است.

XS
SM
MD
LG