لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

شليک سربازان برمه ای به معترضين طرفدار دمکراسی به تلفات منجر شد


درحالی که حکومت نظامی برمه کوشش می کند بزرگترین چالش دربرابرخود را پس ازنزدیک به ۲۰ سال حکومت سرکوب کند، سربازان برمه به روی تظاهرکنندگان هوادار دمکراسی آتش گشودند.

دولت برمه کشته شدن یک نفر را مورد تایید قرارداده است، اما شاهدان عینی می گویند درجریان خشونت ها دست کم چهارنفرجان خود را ازدست داده اند. گفته می شود راهبان بودائی که در راس تظاهرکنندگان قراردارند جزوقربانیان بوده اند.

شاهدان ميگويند سربازان و پليس ضد شورش امروز همچنين برای برهم زدن تجمعی از راهبان بودائی و فعالان در صومعه های شوداگون و سول از گاز اشک آور و باتون استفاده کردند. دست کم صد فعال و راهب بودائی بازداشت شدند.

شاهدان ميگويند جمعيتی قريب ده هزار نفر بی اعتنا به نيروهای امنيتی برای اعتراض به چهل سال سرکوبگری حکومت نظامی در رانگون راهپيمائی کردند.

جنبش آنان ماه گذشته با اعتراضی کوچک عليه افزايش قيمت بنزين آغاز شد، اما طی هفته گذشته دهها هزار نفردر بزرگترين جنبش طرفدار دمکراسی که کشور از سال ۱۹۸۸ ببعد شاهد آن بوده است به خيابانهای رانگون و مندالی ريختند.

روز سه شنبه دولت برای شصت روز در رانگون و مندالی منع عبور و مرور شب تا صبح اعلام کرد.

نيروهای امنيتی نيمه شب، يک سياستمدار طرفدار دمکراسی و يک کمدين معروف را که از خواست راهبان برای آزادی و دمکراسی جانبداری کرده بودند، توقيف کردند.

راهبان بودائی در برمه مورد احترام بسيار هستند، و بسياری آنان را بالاترين مقام و قدرت معنوی ميدانند. آنان در تظاهرات ۱۹۸۸ عليه دولت نظامی نقشی عمده داشتند. ارتش آن تظاهرات را با توسل به زور درهم شکست و قريب سه هزار نفر را کشت.

XS
SM
MD
LG