لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

فرستاده ويژه سازمان ملل با رهبر برمه و آنگ سان سوچی ملاقات کرد


فرستاده سازمان ملل متحد امروز (سه شنبه) بمنظور يافتن راهی برای خاتمه دادن به سرکوب اعتراضات آزاديخواهانه از سوی دولت نظاميان اين کشور با رهبر عالی برمه ملاقات کرد.

فرستاده ويژه سازمان ملل، ابراهيم قنبری، با ژنرال تان شوه در نی پيه تا، پايتخت برمه، بدور از رانگون که هفته پيش شاهد سرکوب خونبار تظاهرات مردم بود، ديدار کرد.

آقای قنبری، پس از ملاقات با تان شوه به رانگون بازگشت و برای دومين بار با رهبر تحت الحبس اپوزيسيون، آنگ سان سوچی، ديدار کرد و سپس برمه را ترک گفت.

قرار بود قنبری از ژنرال تان شوه و دولت وی بخواهد که سرکوب اعتراضات را متوقف کند، زندانيان را رها سازد و به سمت انجام اصلاحات سياسی حرکت نمايد.

پس از بازگشت قنبری بلافاصله مشخص نبود که اين ديدارها چه دستآوردهايی دربر داشت.

در حاليکه قنبری به سفر خود پايان می داد، مرجع عالی حقوق بشر سازمان ملل جلسه ويژه ای را برای رسيدگی به اوضاع برمه تشکيل داد.

اتحاديه اروپا خواستار آن شده است که شورای حقوق بشر سازمان ملل سرکوب خشونت بار تظاهرات مسالمت آميز برمه را «قويا محکوم» کند.

رهبران برمه گفته اند که ۱۰ نفر در سرکوب هفته پيش کشته شده اند، و تقصير اين قيام و تبعات آن را به گردن «فرصت طلبان سياسی» انداخت. گروه های حقوق بشر بيم آن دارند که رقم کشته شدگان بيشتر از رقم اعلام شده باشد. گروه های مخالف دولت خبر از کشته شدن بيش از ۲۰۰ نفر را داده اند.

گروه های حقوق بشری در سرتاسر آسيا خواستار تشکيل يک کميسيون حقيقت ياب و نظام ناظر بر حقوق بشر در برمه شده اند.

راهبان بودايی راهپيمايی های بزرگ رانگون در هفته گذشته را، با خواسته های آزادی و دمکراسی در اين کشور تحت حکومت نظاميان، رهبری می کردند.

XS
SM
MD
LG