لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

کنگره آمريکا اظهارات شهود درباره طرز کار پيمانکاران خصوصی را بررسی می کند


کنگره آمريکا قرار است امروز (سه شنبه) درباره استفاده دولت آمريکا از شرکت های امنيتی خصوصی در عراق و افغانستان جلسات بررسی تشکيل دهد.

در بيانيه ای که بمنظور قرائت در کنگره تهيه شده است، اريک پرينس، مدير عامل شرکت پيمانکار آمريکايی بلک واتر می گويد کارکنان اين شرکت در جريان يک تيراندازی جنجال آفرين در ۲۵شهريورماه صحيح عمل کرده اند. آقای پرينس رسانه ها را متهم کرده است که درباره ماجرای تيراندازی که باعث مرگ ۱۱ غيرنظامی در عراق شد براساس اتهامات بی اساس و زود قضاوت کرده اند. بلک واتر می گويد کارکنانش نسبت به حمله به کاروانی که تحت محافظتش بود از خود واکنش نشان دادند. شهود عراقی گفته اند که تيراندازی های واقعه ۲۵شهريورماه بدون محرک بوده است.

بگزارش يک کميته تحقيقاتی کنگره آمريکا بلک واتر از سال ۲۰۰۵ تاکنون در ۱۹۵ مورد حادثه تيراندازی در عراق دست داشته است.

اين گزارش که ديروز (دوشنبه) از سوی «کميته نظارت مجلس نمايندگان و اصلاحات در دولت» انتشار يافت می گويد که در بيش از ۸۰ درصد موارد بلک واتر آغاز کننده تيراندازی ها بوده است.

رئيس کميته مزبور، هنری واکسمن عضو حزب دمکرات از ايالت کاليفرنيا و از منتقدين رهبری پرزيدنت بوش در جنگ عراق است.

سازمان تحقيقات فدرال آمريکا (اف بی آی) ديروز اعلان کرد مامورانی را جهت تحقيق درباره واقعه تيراندازی ماه گذشته که کارمندان بلک واتر در آن دست داشتند به عراق خواهد فرستاد.

آقای پرينس در بيانيه امروزش همچنين از سابقه خدمات شرکت بلک واتر دفاع نمود، و ادعا کرد هيچ شخصيتی که تحت محافظت شرکت وی بوده است تاکنون کشته و يا زخمی نشده است.

او می گويد که شرکت وی تقريبا يک هزار مامور محافظ در عراق دارد که جملگی شامل قراردادها و مقررات بيشمار آمريکا بوده و برای محافظت از قانون اساسی آمريکا سوگندياد کرده اند.

شرکت بلک واتر از سال ۲۰۰۱ تاکنون بيش از يک ميليارد دلار بابت قبول قراردادهای فدرال دريافت کرده است.

XS
SM
MD
LG