لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

عراق منتظر نتيجه تحقيقات درباره بلک واتر می ماند


دولت عراق اعلام کرد پيش از آنکه در قبال شرکت امنيتی آمريکايی بلک واتر دست به حرکتی بزند، منتظر نتيجه تحقيقات درباره کشتار ۱۱ غيرنظامی در تيراندازی هايی که اين شرکت در آن نقش داشت می ماند.

سخنگوی دولت عراق، علی الدباغ، در بيانيه ای که از نيوريورک منتشر شد امروز (دوشنبه) گفت که پس از پايان تحقيقات، دولت دست به اقدامات لازم عليه شرکت امنيتی بلک واتر خواهد زد.

نخست وزير نوری المالکی ديروز (يکشنبه) به خبرگزاری آسوشيتدپرس در نيويورک گفت اين که يک شرکت امنيتی در کشور متبوع وی دست به کشتار غير نظاميان بزند قابل قبول نيست. بخاطر دست داشتن در تيراندازی های منتسب به اين شرکت، وی بلک واتر را به نقض حاکميت عراق متهم نمود.

مقامات عراقی محافظان بلک واتر را به کشتن ۱۱ عراقی در خيابان های بغداد در ۲۵شهريورماه متهم کرده اند. بلک واتر گفته است ماموران محافظ اين شرکت صرفا نسبت به حمله ای که به کاروان ديپلماتيک آمريکايی تحت محافظت آنها شده بود واکنش نشان دادند.

آقای مالکی گفت، بلک واتر به هفت مورد ديگر تيراندازی بسوی غيرنظاميان عراقی، که منجر به آسيب ديدگی آنها شد، منجمله مورد کشتار سه محافظ ساختمان تلويزيون دولتی در ماه فوريه در بغداد ارتباط داده شده است.

بگفته آقای مالکی پانل مشترکی از مقامات آمريکايی و عراقی سرگرم بررسی آخرين مورد تيراندازی است و افراد مسئول را مورد مواخذه قرار خواهد داد. آقای مالکی هماکنون برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نيويورک بسر می برد.

ديروز (يکشنبه) يک مقام دولتی عراق، تحسين شيخی، گفت بغداد درصدد اخراج بلافاصله بلک واتر نيست. وی گفت چنين اقدامی باعث بوجود آمدن يک «خلا امنيتی» خواهد شد که آنگاه لازمه برطرف کردن آن معطوف داشتن نيرو از ماموريت نظامی خواهد بود.

پس از حادثه تيراندازی ۲۵ شهريورماه مقامات عراقی مجوز فعاليت بلک واتر را برای مدت چند روز به حال تعليق درآوردند. اما اين شرکت از روز جمعه دوباره با شروع محافظت برخی از کاروانهای دولت آمريکا فعاليتش را از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG