لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

عراق ميگويد برای اخراج شرکت امنيتی آمريکائی اقدامی فوری انجام نميدهد


يک مقام عراقی ميگويد دولت اقدامی فوری برای اخراج يک شرکت امنيتی آمريکائی که برای درگيری در يک تيراندازی مرگبار در بغداد تحت تعقيب است انجام نميدهد.

تحسين شيخلی، مقام عراقی، امروز، يکشنبه، گفت اخراج شرکت Blackwater USA از عراق منجر به ايجاديک خلاء امنيتی خواهد شد. وی گفت اخراج مستلزم انتقال سربازان از عمليات رزمی به وظايفی است که توسط اين شرکت خصوصی انجام ميگيرد. آقای شيخلی گفت Blackwater در حراست از ديپلماتها و شرکت های خارجی در عراق نقشی اساسی دارد.

مقامات عراقی گاردهای Blackwater را به شليک های منجر به کشته شدن يازده غير نظامی عراقی در خيابانی در بغداد در روز شانزدهم سپتامبر متهم کرده اند. Blackwater ميگويد گاردها به گونه ای قانونی به حمله به يک کاروان ديپلماتهای آمريکائی که مامور اسکورت آن بودند، پاسخ دادند.

مقامات عراقی جواز کار Blackwater را تا چند روز پس از تيراندازی به حالت تعليق نگاهداشتند، اما اين شرکت روز جمعه عمليات حراست از شمار محدودی از کاروانهای دولت آمريکا را از سر گرفت.

آقای شيخلی ميگويد انتظار ميرود تحقيقات مشترک مقامات آمريکائی و عراقی در باره واقعه ظرف چند روز آينده به مرحله نتيجه گيری برسد.

دولت عراق Blackwater را به درگيری در چند تيراندازی مرگبار ديگر از جمله شليک های منجر به کشته شدن سه محافظ عراقی در مقابل يک ايستگاه تلويزيون دولتی در بغداد در ماه فوريه نيز متهم کرده است.

مقامات عراقی در پی واقعه اخير خواستار مقرراتی جديد در مورد نحوه رفتار و عملکرد شرکت های امنيتی خارجی در عراق شده اند.

XS
SM
MD
LG