لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

شرکت امنيتی آمريکائی در عراق در اتهام قاچاق اسلحه مورد تحقيق قرار گرفته است


وسائل ارتباط جمعی آمريکا از تحقيقات دادستانهای فدرال در باره اتهامات حاکی از وارد کردن قاچاقی تسليحات توسط کارمندان يک شرکت خصوصی امنيتی آمريکائی به عراق خبر داده اند.

در گزارش های خبری وسائل ارتباط جمعی با استناد به اظهارات مقامات دولتی گفته شده است که تحقيقات در باره کارمندان شرکت بلک واتر يو اس ا Blackwater USA در مراحل اوليه قرار دارد. انجام اين تحقيقات نخستين بار در هفته گذشته توسط هوارد کرونگارد بازرس کل در وزارت امورخارجه آمريکا، و در واکنش به اتهاماتی عنوان شد که هنری واکسمن نماينده دمکرات در کنگره عليه او در جلوگيری از تحقيقات در باره فساد درعراق و افغانستان عنوان کرده بود.

تحقيقات در پی شکاياتی از سوی ترکيه شروع شد که گفته است تسليحات ساخت آمريکا را از حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک کشف و ضبط کرده است. آمريکا پ ک ک را تشکيلاتی تروريستی می شناسد.

معلوم نيست تسليحات کشف شده از پ ک ک همان تسليحاتی است که گفته ميشود قاچاقی وارد عراق شده است. شرکت Blackwater USA که مقرّ آن در ايالت کارولينای شمالی در جنوب آمريکاست، تامين کننده امنيت برای ديپلمات های آمريکائی در عراق است.

هفت غير نظامی عراقی هفته گذشته در شليک گاردهای حفاظتی اين شرکت حين اسکورت کاروانی از ديپلمات ها در بغداد کشته شدند. شرکت Blackwater USA همچنين در ارتباط با چند تيراندازی مرگبار ديگر از جمله شليک های سه گارد آن به مرکز دولتی وسائل ارتباط جمعی در فوريه گذشته مورد تحقيق قرار گرفته است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا دستور داده است در مورد چگونگی تامين امنيت برای ديپلمات های آمريکائی در عراق تحقيقاتی جامع انجام گيرد. هر دو کشور برای رسيدگی به عمليات امنيتی کميته ای مشترک تشکيل داده اند.

XS
SM
MD
LG