لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

حضور احمدی نژاد در آمريکا اعتراضاتی را برانگيخته است


رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، که اکنون در آمريکا بسر می برد، امروز (دوشنبه) با قصد به حضور در ميان دو جمع موجب اعتراضاتی شده است.

آقای احمدی نژاد در نيويورک از طريق کنفرانس از راه دور به پرسشهای خبرنگاران در واشنگتن پاسخ می گويد، و کمی ديرتر در دانشگاه کلمبيا به ايراد سخنرانی خواهد پرداخت.

از آقای احمدی نژاد در مورد گزارش سرکوب زنان و اعدام روزنامه نگاران در ايران سوال شد. آقای احمدی نژاد اين گزارشات را مردود دانست و رسانه ها را به غرض ورزی متهم ساخت. او پيشتر به خبرنگاران آمريکايی گفت اين وظيفه آننان است که کارشان را خوب انجام بدهند، و رفتار اخلاقی، خوب بودن و خالص بودن را منتشر سازند.

رئيس جمهوری اسلامی ايران ديروز (يکشنبه) وارد ايالات متحده شد تا در جلسه روز سه شنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نقطه نظرات خود را تشريح کند. ايرانيان تبعيدی مقيم آمريکا، سياستمداران نيويورک، رسانه ها، گروه های حقوق بشری و انجمن های کليمی نسبت به سفر احمدی نژاد اعتراض کرده اند.

دولت بوش جمهوری اسلامی را متهم کرده است که از شبه نظاميان عراق حمايت به عمل می آورد و گفته است که تهران بدنبال دستيابی به بمب اتمی است، اتهاماتی که ايران مردود می شمارد.

مضافا آقای احمدی نژاد در عين انکار هولوکاست خواستار برچيدن اسرائيل از صفحه روزگار شده است.

منتقدين گفته اند که دانشگاه کلمبيا نمی بايست تريبون سخنرانی اش را در اختيار رئيس جمهوری ايران قرار می داد. اما رئيس دانشگاه کلمبيا گفت اين فرصتی خواهد بود که نظرات آقای احمدی نژاد به چالش گرفته شود و بر مبنای اصل آزادی بيان و حفظ آزادی دانشگاه از حضور احمدی نژاد دفاع کرده است.

در اين رابطه وزير امورخارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، امروز (دوشنبه) به شبکه CNBC آمريکا گفت در يک کشور آزاد دانشگاه خود تصميم می گيرد به اشخاص اجازه صحبت بدهد.

XS
SM
MD
LG