لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

رئيس دانشگاه کلمبيا احمدی نژاد را «ديکتاتوری کوچک و سنگدل» خواند


ميزبان يک سخنرانی پرسروصدا که امروز برای رئيس جمهوری اسلامی ايران ترتيب داده شده بود به آقای محمود احمدی نژاد گفت که وی همه علامات يک «ديکتاتور کوچک و سنگدل» را از خود بروز داده است.

حضور آقای احمدی نژاد در دانشگاه کلمبيا يکی از جنجالی ترين ديدارهای وی در اين هفته از نيويورک بود که باعث اعتراضات گروه های حقوق بشری، رسانه ها و سياستمداران شد.

رئيس دانشگاه کلمبيا، لی بولينجر، در صحبت های مقدماتی پيش از سخنرانی آقای احمدی نژاد وی را به چالش گرفت تا در مورد سوالاتی پيرامون برنامه هسته ای ايران، حمايت از تروريسم، و سرکوب روشنفکران و اقليت های مذهبی و قومی توضيح دهد.

بولينجر مضافا گفت که انکار هولوکاست از سوی آقای احمدی نژاد وی را مسخره جلوه داده و تصويری که از رئيس جمهوری اسلامی ايران به نمايش می گذارد بطور گستاخانه ای تحريک کننده ويا بطور خطرناکی بيسواد است.

آقای احمدی نژاد در آغاز سخنانش از فرصت برای اين سخنرانی تقدير نموده و از خدا متشکر شد، و اضافه نمود که آقای بولينجر به وی و حضار توهين کرده است. وی سپس اطمينان خاطر داد که به پرسشها پاسخ خواهد گفت ليکن در بخش پرسش و پاسخ در مورد اينکه آيا دولت متبوع وی خواستار نابودی اسرائيل هست يا نه گفت پاسخ آری يا نه نخواهد داد.

رئيس جمهوری اسلامی ايران فردا (سه شنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت خواهد کرد.

منتقدين دانشگاه کلمبيا گفته اند که نمی بايست تريبون دانشگاه را در اختيار رئيس جمهوری اسلامی ايران قرار می داد. بولينجر برهان آورد که اين عمل در راستای سنّت آمريکائی احترام به آزادی بيان صورت گرفته است.

آقای احمدی نژاد در سخنانی ديگری در بامداد امروز (دوشنبه) گفته بود طريقی که ايالات متحده آمريکا برای اداره امور جهان برگزيده است غلط بوده و به خونريزی رهنمون می شود.

وی در سخنانش در حضور خبرنگاران دولت آمريکا را متهم کرد که همه مزايا را برای خود می خواهد و از ديگران مضايقه دارد. وی موضع خود مبنی بر برسميت نشناختن اسرائيل را تکرار کرد.

آقای احمدی نژاد در مورد گزارش های حاکی از سرکوب زنان و برگزاری اعدام ها در ايران طفره رفت و به فرافکنی متوسل شد. وی رسانه های آمريکايی را متهم کرد که قلب واقعيت می کنند.

وی به خبرنگاران آمريکايی گفت اين وظيفه آنان است که کارشان را خوب انجام بدهند، و رفتار اخلاقی، خوب بودن و پاکيزگی را منتشر سازند.

XS
SM
MD
LG