لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

وزيرامورخارجه آمريکا امروز با محمود عباس ملاقات ميکند


کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا امروز، پنجشنبه، پيش از انجام دور ديگری از مذاکرات با رهبران اسرائيلی، با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی در کرانه غربی ملاقات ميکند. خانم رايس سعی ميکند در آستانه کنفرانسی برای صلح در خاورميانه، که آمريکا بانی آن خواهد بود و قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، نظرات اسرائيل و فلسطينيان را در باره تشکيل يک دولت و کشور فلسطينی بهم نزديک کند.

در همين حال اسرائيل که اعلام کرده است قلمرو تحت کنترل حماس را نهادی متخاصم می شناسد قول داده است اقدامی انجام ندهد که به بحرانی انسانی در نوار غزه منجر شود. اين شناسائی می تواند به قطع ارسال مايحتاج عمومی به آن منطقه راکد فلسيطنی منجر شود.

خانم رايس گفته است آمريکا در مخالفت اسرائيل با حماس سهيم است اما فلسطينيان بی گناه را در غزه رها نمی کند. خانم رايس گفت اين گروه ستيزه گر اسلامی برای آمريکا نيز يک نهاد متخاصم است. رئيس خودمختاری فلسطينی تصميم از اسرائيل در مورد غزه انتقاد کرده است.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد ميگويد هرگونه اختلال در فرستادن مايحتاح عمومی برای مردم غير نظامی در غزه نقض قوانين بين المللی در امور انسانی خواهد بود.

حماس در ماه ژوئن پس از نبردهائی مرگبار با جناح رقيب خود، فتح، که رهبری آن را آقای عباس برعهده دارد، نوار غزه را تصرف و به کنترل خود درآورد. آقای عباس نيز دولت فلسطينی تحت رهبری حماس را منحل کرد و دولت جديدی در کرانه غربی سرکار آورده است.

XS
SM
MD
LG