لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۶

رايس ماموريت صلح خاورميانه را آغاز کرد


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، بمنظور مهيا کردن زمينه برای تشکيل کنفرانس بررسی صلح اسرائيل و فلسطينيان و ايجاد دولت فلسطينيان ديدار دوروزه خود از خاورميانه را آغاز کرده است.

پيش از سفر روز پنجشنبه اش به کرانه غربی و گفتگو با محمود عباس رئيس جمهوری تشکيلات فلسطينی، خانم رايس قرار است که امروز (چهارشنبه) با نخست وزير اسرائيل اهود اولمرت و ساير رهبران اسرائيلی ملاقات کند.

تلاش خانم رايس معطوف اين خواهد بود که اختلاف ديدگاه های اسرائيليان و فلسطينيان بر سر سند تشکيل دولت فلسطينی، که دو طرف سرگرم تدوين آن هستند، را به هم نزديک سازد. اين سند به کنفرانس بين المللی که قرار است در ماه نوامبر آينده در آمريکا تشکيل گردد ارايه خواهد شد.

اسرائيل خواهان اعلاميه ايست که سربسته باشد. فلسطينيان خواستار تعهدات مشخصی بر سر موضوعات کليدی هستند نظير موقعيت اورشليم، وضعيت مرزها، و سرانجام پناهندگان.

خانم رايس، که در راه اسرائيل به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می داد، گفت او خواهان اين است که کنفرانس ماه نوامبر «جدی و با ماهيت واقعی» باشد، و اضافه نمود «ما نمی توانيم صرفا به گفتن اين قناعت کنيم که خواهان يک راه حل دو دولتی هستيم، بلکه بايد در جهت تحقق آن حرکت کنيم.»

XS
SM
MD
LG