لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

رايس: کنفرانس آتی صلح خاورميانه بايد آرمان فلسطينيان را پيش ببرد


وزير امورخارجه آمريکا ميگويد کنفرانس آتی صلح خاورميانه بايد واقعی باشد و آرمان فلسطينيان را پيش ببرد.

کاندو ليزا رايس رايس اين نظر را امروز، پنجشنبه، پس از مذاکراتی که در رام الله با محمود عباس رئيس تشکیلات خود گردان فلسطينی انجام داد ابراز داشت. عباس نيز در کنفرانس خبری مشترک با خانم رايس گفت در کنفرانس پيشنهادی بايد در در باره ايجاد يک کشور فلسطيينی مذاکراتی جدی انجام گيرد. واشنگتن هنوز تاريخ و محلی برای برگزاری کنفرانس تعيين نکرده است و شرکت کنندگان در آن نيز مشخص نشده اند.

دولت محمود عباس مايل است کنفرانس برای توافق صلح در خاورميانه چارچوبی وضع کند که يک جدول زمانی برای اجرای توافق نيز بخشی از آن باشد.

مقامات اسرائيلی گفته اند از يک اعلاميه اصولی که کمتر به جزئيات بپردازد جانبداری ميکنند. خانم رايس سعی دارد نظرات اسرائيل و فلسطينيان را در باره يک کشور فلسطينی بهم نزديک کند. در همين حال اسرائيل که اعلام کرده است قلمرو تحت کنترل حماس را نهادی متخاصم می شناسد قول داده است اقدامی انجام ندهد که به بحرانی انسانی در نوار غزه منجر شود. اين شناسائی می تواند به قطع ارسال مايحتاج عمومی به آن منطقه راکد فلسيطنی منجر شود.

خانم رايس گفته است آمريکا در مخالفت اسرائيل با حماس سهيم است اما فلسطينيان بی گناه را در غزه رها نمی کند. او گفت اين گروه ستيزه گر اسلامی برای آمريکا نيز يک نهاد متخاصم است. رئيس تشکیلات خود گردانی فلسطينی از تصميم اسرائيل در مورد غزه انتقاد کرده است.

بان کی - مون دبير کل سازمان ملل متحد مي گويد هرگونه اختلال در فرستادن مايحتاح عمومی برای مردم غير نظامی در غزه نقض قوانين بين المللی در امور انسانی خواهد بود. حماس در ماه ژوئن پس از نبردهائی مرگبار با جناح رقيب خود، فتح، که رهبری آن را محمود عباس برعهده دارد، نوار غزه را تصرف کرد و به کنترل خود درآورد. عباس نيز دولت فلسطينی تحت رهبری حماس را منحل کرد و دولت جديدی در کرانه غربی تشکیل داد.

XS
SM
MD
LG