لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

نخست وزیر عراق: نظم در کربلا دو باره برقرار شده است


در زدوخوردهائی که در جریان برگزاری مراسم نيمه شعبان، میلاد اماد دوازدهم شیعیان، روی داد، دست کم ۵۲ تن جانسپردند و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

نوری المالکی، نخست وزير عراق، که بامداد چهارشنبه وارد کربلا شد، دسته های بزهکار مسلح و بقایای رژیم صدام حسین را مسئول خشونت دانست.

مقامات امنیتی در کربلا می گویند نبرد روز سه شنبه و زمانی در گرفت که مردان مسلح وفادار به مقتدی صدر بسوی محافظان اطراف دو زیارتگاه عمده، که جناح مسلح شورای اسلامی عالی عراق از آن حفاظت می کند، تیراندازی کردند.

در خبری دیگر، ارتش امریکا اعلام کرد یک سرباز امریکائی که روز سه شنبه در جریان نبردی در کرکوک (شمال عراق) مجروح شده بود، در گذشت.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد پرزیدنت بوش قصد دارد از کنگره بخواهد تا نسبت به تصويب بالغ بر ۵۰ میلیادر دلاراضافی برای عملیات نظامی آمریکا درعراق اقدام کند.

بنا بر این گزارش، رئیس جمهوری مبلغ اضافی را پس از ارائه گزارش وضعیت جنگ در عراق در نیمه سپتامبر، درخواست خواهد کرد.

این پول افزون بر ۴۶۰ میلیارد دلاری که در بودجه ۲۰۰۸ درخواست شده است، خواهد بود. همچنین علاوه بر ۱۴۷ میلیارد دلاری است که در لایحه متمم تامین هزینه های جنگی در عراق و افغانستان در نظر گرفته شده است.

بنوشته واشنگتن پست تصمیم به درخواست اعتبار اضافی، نظر دولت را منعکس می کند که معتقد است می تواند در برابر پیشنهاد های کنگره برای آغاز خروج نیروها از عراق ایستادگی کند.

XS
SM
MD
LG