لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

روز سه شنبه خشونت های بيشتری در کربلا بروز کرد


بنا بگفته شاهدان، در حالی که صدها هزار تن از شيعيان برای شرکت در مراسم نيمه شعبان در کربلا گرد آمده اند، امروز (سه شنبه) خشونتهايی در اين شهر مقدس روی داد. پيش بينی می شود که بيش از يک ميليون نفردر اين مراسم شرکت کنند.

شاهدان عينی گفتند صدای تيراندازی در همه شهر پيچيده بود و زائران به همه سو می دويدند. گزارشی از تلفات هنوز بدست نيامده است.

در گذشته افراد مسلح در مراسم ويژه سالروزتولد امام محمد المهدی، دوازدهمين و آخرين امام شيعيان، با تيراندازی وقفه ايجاد می کردند. به همين خاطر مقامات در جشنهای امسال مقررات ايمنی سختی را در سراسر شهر به مورد اجرا گذاشته اند.

ديروز گزارش شد که زائران خشمگين براثر اقدامات شديد امنيتی وارد زد و خورد با پليس شده،۵ نفرجان خود را از دست دادند و بيش از ۲۰ نفر ديگرمجروح شدند.

در گزارش ديگری بگفته ارتش آمريکا نيروهای آمريکايی و عراقی طی عمليات ممشترکی ۳۳ شبه نظامی را در شمال عراق از پای درآوردند. بيانيه ارتش امروز (سه شنبه) اعلام کرد اين عمليات منجر به بازپسگيری يک کانال آبراه از دست افراد مسلح شد. همچنين سه مخزن اسلحه، مهمات و مواد منفجره نيز بدست نيروهای ائتلاف افتاد.

به گفته ارتش نيروهای ائتلاف در جريان عمليات جداگانه ای در مرکز و شمال عراق امروز (سه شنبه) ۹ تروريست را کشته و ۱۱ مظنون ديگر را دستگير کردند.

در صحنه سياسی، علی رغم توافق ميان جناح های مختلف عراق در مورد حل مشکلات اصلی کشور و سرعت بخشيدن به تشکيل کنفرانس آشتی ملی، سياستمداران اهل تسنن حاضر نشدند به تحريم دولت ائتلافی آقای المالکی پايان دهند. اين سياستمداران در ضمن ستايش از اين توافق، که روز يکشنبه اعلام شد، گفتند تا زمانی که اصلاحات بمورد اجرا درنيايد آنها به دولت نخواهند پيوست.

بزرگترين جناح عرب اهل تسنن در عراق (جبهه توافق ملی) ماه گذشته از دولت عمدتا شيعی عراق، با ذکر عدم پايبندی به تعهداتش، کنار کشيد. خواسته های اين جبهه شامل برخورد با شبه نظاميان شيعه، اجرای اصلاحات در نيروهای امنيتی و اطلاعاتی، و بالاخره اصلاح فرآيند دستگيری هاست.

XS
SM
MD
LG