لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

عراق برای برگزاری مراسم نيمه شعبان آماده می شود


موج عظيمی از زائران شيعه برای شرکت در مراسم نيمه شعبان، جشن سالروز تولد امام دوازدهم شيعيان، بسمت کربلا روان شده اند. انتظار می رود که بيش از يک ميليون نفر در اين مراسم شرکت جويند.

مراسم ميلاد محمد المهدی، دوازدهمين و آخرين امام شيعيان، روز پنجشنبه آغاز می شود.

مقامات دولتی پيرامون خشونتهايی که در آستانه اين مراسم بوقوع پيوست گفتند که افراد مسلح يک زائر شيعی را که در راه کربلا بود کشته اند.

در خبرهای ديگری آمده بود که بگفته ارتش آمريکا نيروهای ائتلاف در عملياتی بمنظور ضربه زدن به القاعده در عراق موفق به کشتن ۸ تروريست شدند. علاوه بر آن ارتش در بيانيه ای اعلام کرد نيروهای ائتلاف طی حملاتی در مرکز و شمال عراق ۱۶ نفر را به ظن شرکت در تروريسم بازداشت کرده اند.

ارتش همچنين اعلام کرد که چهار سرباز آمريکايی در اين نبردها کشته شده اند.

ديروز (يکشنبه) رهبران رده بالای شيعيان، کردها و اهل تسنن عراق توافق کردند بمنظور دستيابی به مصالحه ملی مسايل مورد اختلاف را حل کنند.

تعهد اين رهبران درست قبل از گزارش موقعيت عراق که قرار است در ماه سپتامبر انتشار يابد حاصل شده است. فرمانده نيروهای آمريکا در عراق، ژنرال ديويد پتروس، و سفير آمريکا، رايان کروکر، قرار است اين گزارش را به کنگره آمريکا عرضه کنند.

از جمله ديگر خبرهای روز يکشنبه، نيروهای آمريکايی خانه ای را در سامره، که ديده شده بود شبه نظاميان پس از نبرد با سربازان آمريکايی بدان داخل و آنجا پناه گرفته بودند، هدف بمب قرار دادند. پليس عراق اعلام کرد که هفت غيرنظامی، منجمله پنج کودک، در اين بمباران هوايی کشته شده اند.

ارتش آمريکا تلفات اين غيرنظانيان را مورد تائيد قرار نداده، اما گفته است درمورد هرآسيبی که به غيرنظاميان وارد می شود متاسف است.

همچنين روز يکشنبه نخست وزير عراق، نوری المالکی، آن تعداد سياستمداران آمريکايی که خواستار برکناری وی شده اند را ملامت کرد. وی گفت بهتر است سناتور دمکرات هيلاری کلينتون و سناتور دمکرات کارل لوين، به گفته وی، «به سر عقل بيايند.»

XS
SM
MD
LG