لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

المالکی سناتور کلينتون و سناتور کارل لوين را بشدت ملامت کرد


نخست وزير عراق، نوری المالکی، آن دسته از سياستمداران آمريکايی که خواستار برکناری وی شده اند را بشدت مورد ملامت قرار داد و گفت نياز است سناتور هيلاری کلينتون و سناتور کارل لوين «به سر عقل بيايند.»

در کنفرانس خبری امروز (يکشنبه) آقای مالکی گفت که دو سناتور آمريکايی به گونه‌ای در مورد عراق سخن می‌گويند كه گويی اين كشور بخشی از املاك شخصی ‌شان است.

آقای ملکی همچنين از ارتش آمريکا بخاطر کشتن غيرنظاميان طی حمله اخيری که عليه شبه نظاميان شيعه در مناطق شيعه نشين بغداد صورت گرفت انتقاد کرد. وی گفت اين از نيروهای آمريکايی قابل قبول نيست که وقتی می خواهند مظنونين به تروريسم را دستگير کنند باعث مرگ، بقول وی، «ده نفر بيگناه» بشوند.

نيروهای آمريکايی اغلب شبه نظاميان شيعه را در ناحيه صدرالنبی بغداد هدف قرار می دهند.مقامات عراقی اغلب گزارش کشته شدن غيرنظاميان را در اين حملات می دهند.

آقای مالکی امروز همچنين از فرانسه خواست نسبت به سخنان وزير امورخارجه، برنارد کوچنر، عذرخواهی کند. در مجله آمريکايی نيوزويک از قول کوچنر گزارش شده بود که نخست وزير عراق بايد برود.

در گفتگو با نيوزويک، آقای کوچنر گفته بود که وی اخيرا به همتای آمريکايی اش، کاندوليزا رايس، گفت آقای مالکی «بايد مورد تعويض قرار بگيرد.» او گفت دولت عراق «ناکارآمد» است.

کوچنر در مصاحبه کذايی همچنين گفته بود به اعتقاد وی معاون شيعه رياست جمهوری، عادل عبدالمهدی، جانشين مناسبی برای نخست وزير فعلی است. اما وی اضافه کرد که بدليل حمايت پرزيدنت بوش از المالکی، مطمئن نيست چنين تعويضی صورت بپذيرد.

در گزارش ديگری از قول ارتش آمريکا عنوان شد که در جريان عمليات امروز (يکشنبه) عليه القاعده در مرکز و شمال عراق نيروهای ائتلاف يازده مظنون به تروريسم را کشته و شش نفر ديگر را دستگير کردند.

نخست وزير عراق در شرايطی اين اظهارات را بيان می دارد که صدها هزار زائر شيعه به شهر مقدس کربلا نزول کرده اند تا در مراسم جشن تولد امام دوازدهم که تحت تدابير امنيتی شديدی در پيش روست شرکت کنند.

بگفته مقامات بغداد طی يک حادثه تيراندازی شامل يک خودروی در حال حرکت يک زن کشته و شش نفر ديگر درحالی که بطرف کربلا می رفتند در جنوب غربی بغداد زخمی شدند.

ديروز (شنبه) يک سخنگوی ارتش عراق (ژنرال قاسم الموسوی) اعلام کرد مقررات منع آمد و شد موتورسيکلت، دوچرخه، چرخ دستی، و هرگونه گاری بمدت نامعلومی در بغداد و حومه به مرحله اجرا در می آيد. اين مقررات در پی انفجار بمب در يک محله شيعه نشين بغداد که باعث مرگ دستکم هفت نفر و زخمی شدن سی تن ديگر شد وضع شده است. کربلا در هشتاد کيلومتری جنوب پايتخت قرار دارد.

جشنواره شعبانيه سالروز تولد امام محمد المهدی، امام دوازدهم شيعيان است، که در قرن نهم ميلادی ناپديد شد.

XS
SM
MD
LG