لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

نيروهای ائتلاف در عراق: بازداشت ١٣ مظنون به قاچاق تسليحات مرتبط با ايران


مقامات نظامی آمريکائی در عراق ميگويند نيروهای ائتلاف چندين ستيزه جو را کشته و ١٣ مظنون به قاچاق تسليحات مرتبط با ايران را در يورش به محله شيعه نشين صدر شهر در بغداد، دستگير کردند.

بيانيه ی امروز، دوشنبه، ميگويد سربازان در سحرگاه روز يکشنبه يورشی را برای دستگيری يا کشتن «فراهم آورندگان تسليحات که با سپاه پاسداران انقلاب ايران مرتبط هستند،» به انجام رساندند.

بيانيه همچنين ميگويد نيروهای ائتلاف کاميونی را در حين «کشتن ٣ تا ٥ نفر مظنون تروريست،» نابود کردند.

روز يکشنبه نوری المالکی نخست وزير عراق خواستار برگزاری جلسه ای از رهبران سياسی کشور شد تا برای حل بحران پيش پای دولت وحدت ملی، اقدام کند. وی گفت که نشست رهبران جناح های مختلف سياسی روز دوشنبه يا سه شنبه برگزار خواهد شد.

دولت مالکی از ۱۱ مردادماه موقعی که جناح عمده اهل سنت، جبهه وفاق عراق، وزرايش را از کابينه بيرون کشيد، در بحران فرورفته است، و تصويب لوايح کليدی دولت مختل شده است.

روز يکشنبه عدنان الدوليمی رهبر جبهه وفاق به آسوشيتدپرس گفت که سياستمداران شيعه متحد با ايران بزودی کنترل کامل عراق را در دست خواهند گرفت. رهبر سياسی اهل تسنن گفت چنين تحولی بلوک قدرت شيعه در ايران و عراق را به تهديدی برای دولت های تحت رهبری اهل تسنن در خاورميانه، تبديل خواهد کرد.

در بيانيه ای که بوسيله ايميل به آسوشيتدپرس ارسال شده، آقای الدوليمی گفته است شبه نظاميان عرب که از سوی ايران مسلح شده، آموزش ديده و کنترل ميشوند آنچه وی «کمپين نسل کشی بيسابقه» خواند را در داخل خاک عراق، به پيش ميبرند.

ايران اخبار مربوط به حمايت آن کشور از گروه های ستيزه جو در عراق را تکذيب ميکند.

آقای مالکی بمنظور کاهش خشونت های فرقه ای در سال گذشته دولت وحدت ملی متشکل از جناح های کرد، سنی و شيعه را تشکيل داد. اما اکنون دولت وی بوسيله دعواهای داخلی و تحريم های جناحی در راستای مسايل فرقه ای و قومی فلج شده است.

مقامات آمريکايی اقدام اساسی در عراق را آشتی ملی سياسی و گذراندن قوانين کليدی برای پايان دادن به شورش در آن کشور، قلمداد ميکنند.

XS
SM
MD
LG