لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

نخست وزير عراق از رهبران فرقه ای خواست نسبت به حل بحران سياسی کشور اقدام کنند


نوری المالکی، نخست وزير عراق، امروز (يکشنبه) خواستار برگزاری جلسه ای از رهبران سياسی کشور شد تا نسبت به حل بحران پيش پای دولت وحدت ملی عمل کند. وی گفت که نشست رهبران جناح های مختلف سياسی روز دوشنبه يا سه شنبه برگزار خواهد شد.

دولت مالکی از ۱۱ مردادماه موقعی که جناح عمده اهل سنت، جبهه وفاق عراق، وزرايش را از کابينه بيرون کشيد در بحران فرورفته است.

آقای مالکی بمنظور کاهش خشونت های فرقه ای در سال گذشته دولت وحدت ملی متشکل از جناح های کرد، سنی و شيعه را تشکيل داد. اما اکنون دولت وی بوسيله دعواهای داخلی و تحريم های جناحی در راستای مسايل فرقه ای و قومی فلج شده است.

مقامات آمريکايی نسبت به آهنگ کند پيشرفت عراق در رابطه با تصويب قوانينی که موجب آشتی ملی بشود بطور فزاينده ای ابراز نااميدی کرده اند.

در همين حال، بگفته ارتش آمريکا نيروهای ائتلاف در عمليات ضد تروريستی و عليه شبکه های بمبگذاری و سران القاعده در عراق سی نفر را به ظن شرکت در تروريسم بازداشت کرده اند.

پيش از اينها، ارتش اعلام کرده بود که پنج سرباز آمريکايی در زدوخوردهايی که روز شنبه در جنوب بغداد روی داد جان خخود را باختند. چهار سرباز طی انفجاری در يک عملات رزمی جان دادند و سرباز پنجم در حين گشت زنی مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG