لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

مبانی اساسی پلاتفرم سياسی دولت ائتلافی نوری المالکی موضوع نشست بغداد است


به گفته پليس عراق يک کاميون انتحاری بر روی پل شاهراهی که بغداد را به شمال کشور متصل می کند منفجر شد. در اين انفجار ده نفر جان باختند و شش نفر ديگر زخمی شدند.

به گفته پليس انفجار امروز (سه شنبه) ساختمان سيمانی پلی را در نزديکی تاجی منهدم کرد، که در نتيجه آن سه اتومبيل سواری به داخل رودخانه افتادند.

پيش از اينها، ارتش آمريکا اعلام کرده بود که نيروهای ائتلاف چهار مظنون تروريست را را کشته و دهها نفر را طی عملياتی در بغداد و دره رودخانه دجله (شمال پايتخت) بازداشت کردند. همچنين گفته شد که چهار شبه نظامی وابسته به جيش المهدی کشته و هشت نفر ديگر در صدرالنبی بغداد دستگير شدند. بگفته ارتش آمريکا باور بر اين است که مظنونين در حمله به نيروهای ائتلاف و عليه عراقی های معتدل دست داشته اند.

دستکم ۱۶ نفر ديگر طی عملياتی در بغداد و نواحی شمالی پايتخت، نزديک بعقوبه، تاجی، و بلاد، دستگير شدند.

در گزارش ديگری آمده است که نخست وزير عراق، نوری المالکی، خود را برای اجلاس مهمی جهت جلب حمايت از دولت ائتلافی متزلزل آن کشور، آماده ميکند.

رهبران بلندپايه عرب اهل تشيع و اهل تسنن و رهبران کرد به گفت و گوهای اين هفته در بغداد، دعوت شده اند.

روز دوشنبه اياد علاوی نخست وزير پيشين عراق که رهبری يک جناج سياسی در پارلمان را به عهده دارد در گفتگو با شبکه غير انتفاعی ان پی آر آمريکا گفت که آقای مالکی بخشی از يک سيستم فرقه گرا در عراق است و هيچگونه بهبود سياسی در آن کشوربدون تشکيل يک رژيم جديد غير فرقه ای ، ميسر نيست.

XS
SM
MD
LG