لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

جمهوری اسلامی منکر معامله مخفيانه با سوريه شد


سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ايران، محمد علی حسينی، روز يکشنبه گزارشات مبنی بر توافق سری با سوريه برای ارسال اسلحه به اين کشور در قبال امتناع دمشق از گفتگوهای صلح با اسرائيل را بی پايه خواند و آنها را به عنوان «بازی های مطبوعاتی» مردود دانست.

آقای حسينی در يک کنفرانس خبری گفت که اگر اين توافق سری بوده است، رسانه ها چگونه می توانستند از آن باخبر شوند؟ وی اين گزارشات را بازی های رسانه ای خواند و از تائيد آنها سرباز زد.

روزنامه عربی الشرق الاوسط روز يکشنبه گزارش کرده بود که جمهوری اسلامی طی توافقی با سوريه تعهد کرد که در قبال خودداری دولت دمشق از گفتگو کردن با اسرائيل بر سر دستيابی به صلح به اين کشور يک ميليارد دلار بمنظور دستيابی به سلاح های پيشرفته کمک کند. طبق گزارش الشرق الاوسط تهران همچنين تعهد کرد به سوريه در انجام تحقيقات هسته ای و توسعه و ساخت سلاح های شيميايی ياری دهد.

بنا بر اين گزارش توافقنامه ياد شده ضمن ديدار محمود احمدی نژاد از دمشق روز پنجشنبه گذشته به امضا رسيد. بشار اسد که بتازگی برای بار دوم به رياست جمهوری سوريه انتخاب شد و اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل هر دو علنا خواستار ابقای مذاکرات صلح شده بودند، اما پيرامون جزئيات شرايط برگزار کردن اين مذاکرات اختلاف دارند. اسد از اسرائيل می خواهد که نيروهايش را به کلی از بلندی های جولان خارج ساخته و به مرزهای پيش از جنگ ۱۹۶۷بازگردد. او همچنين خواستار تعيين يک «ميانجی درستکار» شده است. آقای اولمرت، به نوبه خود، از قبول خارج ساختن نيروهای اسرائيلی از بلندی های جولان سرباز زده است و گفته است ترجيح می دهد که گفتگوها بدون ميانجی و بطور مستقيم صورت گيرد.

XS
SM
MD
LG