لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

يک سناتور جمهوريخواه خواهان کاهش حضور نظامی آمريکا در عراق شد


یک سناتور ارشد جمهوریخواه و حامی نیرومند پرزیدنت بوش، از دولت بوش خواست مسیر فعلی در عراق را تغییر دهد و از حضور نظامی آمریکا در آنجا بکاهد.

سناتور لوگار، عضو ارشد کمیته مناسبات خارجی سنا، دوشنبه شب در سخنرانی عمده ای گفت استراتژی آمریکا در عراق کار نمی کند. وی اظهار داشت تعهد کاخ سفید به افزایش شمار سربازان در عراق، دشمنان آمریکا را تقویت می کند، به سیاست خارجی کشور آسیب می رساند و شانس یک عقب نشینی شتابزده از عراق در آینده را افزایش می دهد.

سناتور لوگار گفت تغییر در مسیر آمریکا در عراق باید هم اینک صورت گیرد، و افزود اگر پرزیدنت بوش تا شدت گرفتن مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ صبر کند، تشدید مناقشه گزینه های آمریکا را احتمالا محدود خواهد کرد.

در همين حال در عراق، یک رهبر قبیله ای روز سه شنبه در جنوب بغداد هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد، این حادثه یک روز پس از آن روی داد که چهار رهبر قبیله ای اهل تسنن در یک انفجار انتحاری جانسپردند. مقامات می گویند حمید عبدُالفرحان الشُجَیری، در یک تیراندازی عبوری در محله "سعیدیه" کشته شد.

در رویدادی دیگر، نیروهای عراقی به خانه اسد کمال الهاشمی، وزیر ُسنی فرهنگ حمله کردند. او متهم است که دستور ترور یک سیاستمدار سنی را در فوریه ۲۰۰۵ صادر کرد. در آن حادثه به سیاستمدار آسیبی نرسید، اما دو پسر وی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG