لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

پشتيبانی بين المللی از محمود عباس پس از کنترل حماس بر باريکه غزه


به دنبال اقدام جنگجويان جناح فلسطينی حماس در شکست دادن نيروهای جنبش فتح و در دست گرفتن کنترل نوارغزه، قدرت های جهان و همسايگان عرب حمايت خود را از محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی اعلام کردند.

گروه چهارگانه پيگيری روند صلح خاورميانه متشکل از آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل متحد وعده دادند کمال حمايت را از محمود عباس به عمل آورند. اعضای گروه چهارگانه همچنين نسبت به وضعيت انسانی در نوارغزه ابراز نگرانی کردند.

روز جمعه در نوارغزه در حالی که جنگجويان حماس کنترل خود بر مناطق مختلف تحکيم می کردند، تأسيسات متعلق به جنبش فتح، از جمله مجتمع رياست تشکيلات خود گردان فلسطينی و مقر سابق نيروهای امنيتی مورد غارت و چپاول قرار گرفت. در جريان يک هفته جنگ های جناحی، بيش از ١١٠ تن از فلسطينيان جان خود را از دست دادند.

آقای عباس که هم اکنون در کرانه باختری رود اردن اقامت دارد، به دنبال برکناری اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی وابسته به حماس، سلام فياض وزير پيشين اموردارائی فلسطينی را به عنوان نخست وزير جديد تعيين کرد.

با اين حال آقای هنيه برکناری خود را مورد بی اعتنائی قرارداده و گفته است همچنان به وظايف خويش عمل خواهد کرد. او خواستار آرامش و وحدت ميان فلسطينيان شده است.

XS
SM
MD
LG