لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

حماس کنترل بر نوارغزه را پس از يک هفته جنگ با فتح جشن گرفته و به تحکيم قدرت پرداخته است


گروه ستيزه گر فلسطينی حماس پس از برقراری کنترل بر نوار غزه که در پی يک هفته چنگ با جناح رقيب، فتح، انجام گرفت سراغ جشن و سرور و تحکيم قدرت رفته است.

جنگ جناحی فلسطينيان در نوار غزه امروز، پس از آنکه جنگجويان حماس کنترل خود را بر مواضع رقيبشان، فتح، به اتمام رساندند،متوقف شده بود.

جنگجويان حماس پس از تصرف ديشب مجتمع محل قرارگاه محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی و رهبر فتح در شهر غزه، در اطراف اين مجتمع گشت زنی ميکنند.

آقای عباس که در کرانه غربی است، امروز سلام فياض وزير سابق دارائی را، که چهره ای مستقل و منفرد است، به نخست وزيری منصوب کرد.

آقای فياض جانشين اسمعيل هنيّه، از جناح حماس است، که آقای عباس حکم به برکناری وی از مقام نخست وزيری داده است. اما آقای هنيّه ميگويد به اين حکم اعتنائی نميکند و توجه خود را به استقرار امنيت در غزه معطوف کرده است.

چهار بانی روند صلح خاورميانه شامل آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد قول داه اند از آقای عباس حمايت کنند.

در همين حال يک سخنگوی اسرائيلی گفته است آن کشور اکنون که حماس ديگر در دولت حضور ندارد، واريز کردن وجوه مسدود شده در حسابهای مالياتی و گمرکی مربوط به فلسطينيان به تشکيلات آقای عباس را مورد بررسی قرار داده است.

آقای هنيّه امروز خواستار آرامش و يکپارچگی ميان فلسطينيان شد و گفت برای مذاکره در باره تغييرات و تجديد نظر در شرايط حاکم بر مناسبات فلسطينيان آماده است.

حماس امروز همچنين اعلام کرد فرماندهان ارشد نظامی فتح را که در غزه دستگير شده اند می بخشد.

بيش از صد و ده فلسطينی در يک هفته جنگ در نوار عزه کشته شده اند.

کرانه غربی کماکان در کنترل فتح است.

مقامات سازمان ملل متحد ميگويند اکنون که جنگ متوقف شده است فعاليت خود را در نوار غزه از سر گرفته اند.

پليس مصر ميگويد نود و هفت فلسطينی، که بيشترشان اعضای جناح فتح بودند، امروز از غزه گريختند و پس از وارد شدن به مصر به اردوگاههای نظامی انتقال داده شدند.

مقامات اسرائيلی ميگويند قصد ندارند برای مقابله با حماس وارد غزه شوند.

فتح و حماس در ماه مارس برای متوقف ساختن خشونت های جناحی دولت وحدت تشکيل داده بودند.

XS
SM
MD
LG