لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

عباس برای تحليف نخست وزيرجديد ودولت اضطراری فلسطينی آماده شده است


محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی قرار است امروز مراسم تحليف نخست وزير جديد و کابينه ای اضطراری را انجام دهد که جايگزين دولت تحت رهبری گروه حماس خواهد شد که وی در واکنش به تصرف خونين نوار غزه توسط اين گروه فرمان عزل آن را صادر کرده است.

آقای عباس، از جناح فتح، که در کرانه غربی است، ديروز سلام فياض را به عنوان نخست وزير جديد برگزيد و اسمعيل هنيّه را برکنار کرد.

اما آقای هنيّه فرمان برکناری را ناديده گرفته است و ميگويد دولت او به انجام وظايف خود ادامه ميدهد.

وی پس از يک هفته نبرد خونين ميان حماس و فتح که به کشته شدن صد و ده فلسطينی منجر شد خواستار آرامش و يکپارچگی شده است.

در اين ميان چهار بانی و ميانجی روند صلح خاورميانه حمايت کامل خود را از محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی ابراز کرده اند.

آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد امروز با انتشار اعلاميه ای همچنين خواستار پايان فوری خشونت در غزه شدندند. اين گروه چهارگانه در عين حال بر ضرورت تسهيل در ارسال کمک های انسانی به نوار غزه تاکيد گذاشته است.

امروز يک نماينده آمريکا به آقای عباس گفت اگر دولت جديد وی وزيری از حماس نداشته باشد آمريکا منع کمک های اضطراری به دولت فلسطينی را لغو ميکند.

د ر قاهره احمد عبدالغيث وزير امورخارجه مصر گفت آن کشور فقط يک دولت فلسطينی را به رسميت می شناسد و آن دولتی است که محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی منصوب کرده است.

دولت مصر روز جمعه تمامی کادر امنيتی و ديپلماتيک خود را از غزه به نشانه اعتراض به تصرف اين شهر توسط حماس خارج ساخت.

وزيران کشورهای عرب در جلسه ديروز خود در قاهره موافقت کردند برای بررسی اوضاع در غزه کميته ای تشکيل دهند که نتايج کار خود را به وزرا گزارش خواهد داد.

در همين حال شاهدان از يورش افراد مسلح فتح به نهادهای تحت کنترل حماس در کرانه غربی ،از جمله به ساختمان پارلمان در رام الله خبر داده اند.گزارشی حاکی از تلفات داده نشده است.

در غزه افراد مسلّح حماس به خانه ياسر عرفات بنيانگذار فتح و رهبر فقيد فلسطينی يورش بردند و بعضی از وسائل خانه را به غارت بردند.

خالد مشعل رهبر حماس که در سوريه زندگی ميکند ميگويد گروه وی هنوز آقای عباس را رئيس خودمختاری فلسطينی می شناسد و حاضر است در چارچوب منافع ملی با وی همکاری کند. اما سخنگوی آقای عباس گفته است رئيس خودمختاری فلسطينی با حماس مذاکره ای نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG