لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

پرزيدنت بوش: دوران جنگ سرد سپری شده است


پرزيدنت بوش می گويد روسيه نبايد نگران طرح سيستم دفاعی موشکی آمريکا در اروپا باشد. پرزيدنت بوش در پراگ به خبرنگاران اظهار داشت دوران جنگ سرد سپری شده است و روسيه ديگر يک دشمن تلقی نمی شود.

وی افزود قصد دارد ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه را متقاعد سازد که آمريکا و روسيه می توانند برای روياروئی با تهديدهای مشترک با يکديگر همکاری کنند. پرزيدنت بوش بار ديگر از روسيه دعوت به عمل آورد که به عنوان کوششی برای مقابله جوئی با تهديدهای مشترک، در ايجاد سيستم دفاعی موشکی همکاری کند.

رئيس جمهوری روسيه تهديد کرده است اگرسيستم موشکی مورد بحث مستقر گردد، موشک های روسيه را به سوی هدف های اروپائی نشانه خواهد رفت.

پرزيدنت بوش اين نظرات را به دنبال گفتگوهای خود با واسلاو کلاس Vaclav Klaus رئيس جمهوری و ميرک توپولانک Mirek Topolanek نخست وزير چک در پايتخت اين کشور ابراز داشت.

آقای کلاس اظهار داشت در گفتگوهای خود با رئيس جمهوری آمريکا اوضاع عراق و افغانستان، موضوع صدور رواديد آمريکا برای شهروندان چک و همچنين طرح سيستم دفاعی موشکی آمريکا مطرح گرديده است.

در همين حال تظاهرات مسالمت آميز ديروز دوشنبه در بندر روستوک آلمان هنگامی که پليس کوشش به عمل آورد مانع از نقاب زدن تظاهرکنندگان شود، به خشونت گرائيد. حدود ۵۰ نفر بازداشت شدند.

در خشونت های روز شنبه گذشته عليه اجلاس گروه هشت نيز حدود يک هزار نفر مجروح شدند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان آشوب ها را محکوم ساخت و هشدار داد که مقامات مربوطه خشونت را تحمل نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG