لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

پرزيدنت بوش برای شرکت در اجلاس گروه هشت عازم اروپا شد


پرزيدنت بوش برای شرکت در اجلاس هشت کشور عمده صنعتی جهان در آلمان، امروز دوشنبه واشنگتن را ترک گفت. پرزيدنت بوش در نخستين مرحله از سفر خود، در جمهوری چک توقف خواهد کرد. وی در مدت توقف در چک، طرح های آمريکا را در مورد برقراری يک سيستم دفاعی موشکی در اروپا با مقامات اين کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد. اين طرح، استقرار يک پايگاه رادار در جمهوری چک را خواستار شده است. روسيه قويا به مخالفت با طرح دفاعی موشکی آمريکا برخاسته است.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه در تفريحگاه هيليگندام Heiligendamm آلمان در دريای بالتيک، برای شرکت در اجلاس سه روزه هشت کشور صنعتی جهان به هفت رهبر ديگر اين گروه ملحق خواهد شد.

مقامات کاخ سفيد می گويند رهبران هشت کشور صنعتی جهان همکاری های متعدد بين المللی در زمينه های اقتصادی، امنيتی و سياسی را در اجلاس خود مورد بررسی خواهند داد. انتظار می رود که اقدامات پيشنهادی در امر مبارزه با تغيير دمای زمين، يکی از موضوع های اصلی مورد بحث در اجلاس باشد.

پرزيدنت بوش علاوه بر جمهوری چک، از لهستان، ايتاليا، آلبانی و بلغارستان نيز بازديد خواهد کرد و روز دوشنبه آينده ۱۱ ژوئن به واشنگتن باز می گردد.

بريتانيا، کانادا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، ژاپن، آمريکا و روسيه ، کشورهای گروه هشت را تشکيل می دهند.

XS
SM
MD
LG