لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

مقام نروژی: حضور نيروهای اتيوپی در سومالی جنبه دائمی ندارد


ديپلمات های آفريقائی، اروپائی وآمريکائی برای بررسی کوشش های مربوط به برقراری صلح در سومالی، در قاهره با يکديگر ديدار کردند. ديپلمات ها که در چهارچوب گروه بين المللی تماس در سومالی با يکديگر ديدار کرده اند، در جلسه امروز خود خواستار چندين اقدام، از جمله اقداماتی فوری برای برقراری ثبات و امنيت در سومالی و شناسائی مصالحه ميان طوايف و قبايل در حال جنگ شدند.

ريموند يوهانسن Raymond Johansen قائم مقام وزير امور خارجه نروژ به نمايندگان شرکت کننده در جلسه اظهار داشت حضور نيروهای اتيوپی در سومالی جنبه دائمی ندارد. عمرو موسی Amr Moussa دبيرکل اتحاديه عرب با اين نظر توافق کرد و خواستار آن شد که يک نيروی وابسته به اتحاديه آفريقا جانشين نيروهای اتيوپی در سومالی شود.

در همين حال يک قبيله مسلط در موگاديشو پايتخت سومالی در کوششی برای متوقف ساختن هرگونه خشونت بيشتری در پايتخت، گفتگوهائی با فرماندهان نظامی اتيوپی به عمل آورد. به دنبال چهار روز جنگ های شديد نيروهای اتيوپی با شورشيان اسلامی و جنگجويان قبيله ای، موگاديشو برای دومين روز پياپی نسبتا آرام بود.

سازمان های امداد رسانی می گويند جنگ های چند روز اخير شديدترين خشونت هائی بود که ظرف ۱۵ سال گذشته در موگاديشو روی می داد.

XS
SM
MD
LG