لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

دولت سومالی از اهالی چند منطقه در پايتخت خواست که خانه های خود را ترک گويند


دولت سومالی در آستانه يک تهاجم نظامی جديد عليه جنگجويان قبيله ای و شورشيان اسلامی اين کشور، از مردم چند منطقه در موگاديشو پايتخت سومالی خواست که خانه های خود را ترک گويند. شاهدان عينی می گويند امروز دوشنبه شاهد ورود صدها تن از سربازان اتيوپی به موگاديشو بودند. اتيوپی اين موضوع را که نيروهای جديدی را به سومالی اعزام داشته است تکذيب می کند، اما می گويد دست به تقويت مواضع خود در نزديکی مناطق تحت کنترل شورشيان زده است.

سالاد علی جله Salad Ali Jelle قائم مقام وزير دفاع سومالی اظهار داشت دولت سومالی قرارداد اخير آتش بس ميان ارتش اتيوپی و رهبران طايفه حاويه Hawiye را به رسميت نمی شناسد. پس از يک نبرد چهار روزه ميان نيروهای اتيوپی و شورشيان اسلامی در موگاديشو، پايتخت سومالی امروز دوشنبه نسبتا آرام بود.

سازمان ملل متحد می گويد در جريان اين نبرد، دست کم ۱۰ هزار تن از ساکنان موگاديشو از خانه های خود گريختند. تخمين های مربوط به شمار غيرنظاميانی که در اين نبرد جان خود را از دست دادند، از بيش ۳۰ نفر تا چند صد نفر نوسان دارد.

نيروهای اتيوپی روز يکشنبه با تانک و هليکوپترهای توپدار شورشيان سومالی را تحت تعقيب قرار دادند. شورشيان به نوبه خود با آتش مسلسل، خمپاره و سلاح های آرپی جی به حملات نيروهای اتيوپی پاسخ دادند. يک سرباز اوگاندا در جريان حمله ای با خمپاره در روز يکشنبه جان خود را از دست داد. از زمان ورود يک نيروی حافظ صلح اتحاديه آفريقا به سومالی در ماه گذشته، اين نخستين سرباز وابسته به اين نيرو بود که کشته شد.

نيروهای اتيوپی برای کمک به دولت موقت سومالی در مورد برکنار ساختن نهضت اسلامی اين کشور از قدرت، در دسامبر سال گذشته وارد سومالی شدند.

XS
SM
MD
LG