لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

نيويورک تايمز: اولتيماتوم روسيه به ايران درباره تحويل سوخت برای نيروگاه بوشهر


يک روزنامه آمريکائی ميگويد روسيه به ايران گفته است که از تحويل سوخت برای نيروگاه رو به اتمام بوشهر مگر آنکه رژيم تهران فعاليت غنی سازی اورانيوم را تعليق کند، خودداری خواهد کرد.

روزنامه نيويورک تايمز امروز، سه شنبه، از قول مقامات اروپائی، ايرانی و آمريکائی که نامشان ذکر نشده است گزارش ميدهد که اين اولتيماتوم هفته گذشته توسط ايگور ايوانف وزير شورای امنيت ملی روسيه به علی حسينی قائم مقام سرپرست مذاکره کننده اتمی ايران، تسليم شده است.

حسینی این گزارش را تکزیب کرد. او امروز به رادیوی دولتی ایران گفت موضوع با آنچه گزارش داده شده متفاوت است، و افزود ایوانف سعی کرد ایران را متقاعد سازد که مساله سوخت نیروگاه به مساله اتمی ارتباطی ندارد.

تايمز به نقل از يک مقام ارشد اروپائی ميگويد از آنجا که تصميم روسيه ثابت ميکند روسها خواهان ايران مجهز به سلاح اتمی نيستند، خيلی پر اهميت است.

روزنامه ميگويد يک مقام ارشد ايرانی نيز تصميم روسيه را تأييد کرده است.

پيش از اين روسيه گفته بود تحويل سوخت اتمی به ايران را بخاطر دير کرد ايران در پرداخت های خود که مقامات ايرانی انکار کرده اند، به تأخير انداخته است.

در این میان، آفریقای جنوبی پیشنهادهائی ارائه داده است که پیش نویس قطعنامه جدید شورای امنیت برای وضع تحریم های بیشتر بر ایران را ضعیف خواهد کرد. یک نسخه پیشنهادها که صدای آمريکا به دست آورده است نشان می دهد آنها اسامی برخی از شرکت ها و اشخاص عمده، از جمله برخی از شرکت هائی را که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معامله دارند، از فهرست تحریم ها حذف می کند.

XS
SM
MD
LG