لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۰

شش کشور قدرتمند جهان برای اعمال فشار بيشتر بر دولت ايران در لندن گرد آمدند


مقامات بريتانيا می گويند شش قدرت بزرگ جهان توافق کردند که تهيه پيش نويس يک قطعنامه جديد شورای امنيت سازمان ملل متحد را درباره برنامه اتمی ايران آغاز کنند.

به گفته مقامات بريتانيا، نمايندگان شش قدرت بزرگ جهان که در اجلاس امروز لندن شرکت کردند، همچنان خود را به پيدا شدن راه حلی از طريق مذاکره با ايران متعهد دانستند. نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان در گفتگوهای امروز لندن شرکت داشتند.

آمريکا خواستار آن شده است که گام های بيشتری درجهت تشديد تحريم های اِعمال شده عليه ايران برداشته شود. شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشت پيش بينی می کند که قطعنامه جديد شورای امنيت، به طورنسبی اِعمال فشار به ايران را افزايش دهد.

مک کورمک افزود مقامات شش قدرت جهان روز پنجشنبه نيز کنفرانسی از طريق تماس تلفنی برگزار خواهند کرد تا عوامل و مندرجات قطعنامه جديد شورای امنيت را مورد تاکيد قرار دهند.

سخنگوی تونی بلر نخست وزير بريتانيا امروز، دوشنبه، نسبت به هرگونه اقدام ايران در جهت کم اهميت تلقی کردن وحدت جامعه بين المللی عليه فعاليت های اتمی ايران، به تهران هشدار داد. اما سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه اظهار داشت که مسکو "نگران" اشاره های متعدد در مورد توسل به اقدام نظامی عليه ايران است.

اشاره آقای لاوروف به اظهارات اخير مقامات آمريکا از جمله ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا بود که هفته پيش هشدار دادند واشنگتن برای حل مساله برنامه اتمی ايران ، تمامی گزينه هائی را که در اختيار دارد مورد توجه قرار خواهد داد.

دولت بوش توسل به اقدام نظامی در برابر ايران را غيرمحتمل ندانسته است، اما می گويد توسل به ديپلماسی را ترجيح می دهد. کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه بار ديگر اظهارداشت اگرتهران برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد، آماده است که با مقامات ايران گفتگو کند.

دولت ايران مهلتی را که از طرف شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق غنی سازی اورانيوم تا هفته گذشته مقرر شده بود ناديده گرفت، که به اين ترتيب ممکن است علاوه بر تحريمهايی که در ماه دسامبر گذشته مقرر شد، با تحريمهايی بيشتری مواجه گردد.

رسانه های دولتی ايران روز يکشنبه به نقل از محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران گفتند، ايران برنامه اتمی خود را متوقف نخواهد ساخت.

احمدی نژاد همچنين گفت، روند پيشرفت تکنولوژی ايران برای توليد سوخت اتمی به گفته او مانند قطاری است که نه ترمز دارد و نه دنده عقب.

XS
SM
MD
LG