لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۶

آغاز تدوين قطعنامه جديد سازمان ملل عليه ايران و واکنش وزير امور خارجه ايران


وزير امورخارجه ايران ميگويد کشور متبوع وی هرگز غنی سازی اورانيوم را بنوعی که غرب طلب ميکند، تعليق نخواهد کرد.

امروز سه شنبه منوچهر متکی در سخنانی در يک گردهمائی در تهران گفت تقاضاهائی که برای متوقف کردن غنی سازی اورانيوم مطرح ميشوند «غيرقانونی» هستند و ايران هرگز از آن خواست ها تبعيت نخواهد کرد.

با اين وجود وی گفت ايران جهت حل و فصل بن بست مربوط به برنامه اتمی، آماده مذاکره است ولی انجام چنين گفتگوهائی ميبايست بدون پيش شرط باشد.

در لندن، تونی بلر نخست وزیر بریتانیا گفت تهران با خودداری از متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی می شود. بلر گفت سخنانی که از مقامات ایرانی شنیده می شود بسیار نگران کننده است، زیرا نشان می دهند که آنها می خواهند خواست جامعه بین المللی را نادیده بگیرند.

در همين حال مقام ارشد بريتانيا از دفتر امور خارجه آنکشور اعلام کرد شش قدرت عمده جهان برای تدوين پيشنويس قطعنامه تازه شورای امنيـت درباره برنامه اتمی ايران، آغاز بکار کرده اند.

نمايندگان آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيـت يعنی آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، و چين روز دوشنبه برای بحث اين موضوع در لندن ملاقات کردند.

آمريکا ميگويد گامهای «افزايشی» را جهت محکم تر کردن تحريمها و فشار بيشتر بر روی ايران، مد نظر دارد.

ايران علاوه بر مهلت های معين شده در ماه دسامبر، ضرب الاجل ٢١ ماه فوريه شورای امنيـت را برای انتخاب تعليق غنی سازی اورانيوم يا روبرو شدن با تحريمها، مورد بی اعتنائی قرار داد.

در مسکو، سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه گفت حرف زدن از حمله احتمالی نظامی عليه ايران «زنگ خطر» است. سخنان آقای لاوروف به بيانيه هفته گذشته ديک چنی معاون رئيس جمهوری امريکا اشاره داشت که گفته بود واشنگتن «همه گزينه ها» را برای حل و فصل مناقشه اتمی ايران، در نظر خواهد داشت.

دولت بوش امکان اقدام نظامی عليه ايران را با وجود اينکه ميگويد ترجيح ميدهد از ديپلماسی استفاده کند، رد نکرده است.

آمريکا و متحدان غربی به ايران مظنون هستند که در حال توسعه تسليحات های اتمی است، اتهامی که رژيم تهران رد ميکند.

XS
SM
MD
LG