لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

کاندوليزا رايس: توافق اهود اولمرت و محمود عباس با گفتگوهای بيشتر


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس حکومت خود مختار فلسطينی بار ديگر تعهد خود را نسبت به راه حل وجود دو کشور در کنار يکديگر برای مناقشات خاورميانه مورد تاکيد قرار دادند.

خانم رايس اين اظهارات را امروز دوشنبه به دنبال گفتگوهای خود با اهود اولمرت و محمود عباس در بيت المقدس به عمل آورد. با اين حال خانم رايس حصول پيشرفتی در گفتگوهای صلح ميان اسرائيل وفلسطينيان را که متجاوز از شش ماه پيش فرو پاشيد، گزارش نکرده است.

وزير امور خارجه آمريکا می گويد هر دو رهبر اسرائيلی و فلسطينی تعهد خود را نسبت به قراردادهای سابق بار ديگر مورد تاکيد قرار دادند و توافق کردند که يک کشور فلسطينی نمی تواند در ميان خشونت موجوديت پيدا کند. خانم رايس افزود آقای اولمرت و آقای عباس توافق کردند که به زودی بار ديگر با يکديگر ديدار کنند.

آقای اولمرت به دنبال گفتگوهای خود با وزير امور خارجه آمريکا اظهار داشت اگر دولت وحدت جديد فلسطينی خواست های بين المللی را انجام ندهد، اسرائيل با چنين دولتی مصالحه نخواهند کرد. شناسائی اسرائيل، نفی خشونت و پذيرش قراردادهای سابق با اسرائيل، از جمله خواست های بين المللی است.

با اين حال آقای اولمرت افزود به گفتگوهای خود با آقای عباس که رهبری جناح ميانه رو فتح را برعهده دارد، ادامه خواهد داد.

در نوارغزه، مقامات گروه حماس آمريکا را به خاطر اِعمال فشار به فلسطينيان مورد انتقاد قرار دادند.

ماموريت صلح وزير امور خارجه آمريکا به دنبال قرارداد تقسيم قدرت ميان دو گروه رقيب فتح و حماس، دشوار و پيچيده شده بود. خانم رايس گفته است آمريکا هنوز رسما تصميمی اتخاذ نکرده است که آيا بايد دولت وحدت جديد فلسطينی را تحريم کند يا نه، چرا که اين دولت هنوز تشکيل نشده است. آقای عباس می گويد قرارداد ائتلاف، بهترين قراردادی بود که وی می توانست با حماس منعقد کند.

XS
SM
MD
LG