لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

کاندوليزا رايس برای ديدار و گفتگو با مقامات کشورهای عربی وارد اردن شد


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا، يک روز پس از شرکت در جلسه مشترک سران اسرائيل و فلسطينيان، روز سه شنبه برای گفتگو با ملک عبدالله و ديگر فرستادگان کشورهای عربی وارد اردن شد.

وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که رايس قرار است با مقامات امنيتي و اطلاعاتی کشورهای عربستان، مصر، اردن و امارات متحده عربی ملاقات کند.

محمود عباس، پس از اينکه نتوانست اسرائيل و رايس را مجاب کند که دولت جديد فلسطينی شرايط را برای از سر گيری کمکهای خارجی بوجود خواهد آورد، برای گفتگو با ملک عبدالله به اردن رفت.

آمريکا و اتحاديه اروپا بر اين نکته پا مي‌فشارند که دولت جديد فلسطينی بايد اسرائيل را به رسميت بشناسد، خشونت را نفی کند، و قراردادهای پيشين را بپذيرد. حماس اين شرايط را نپذيرفته است. توافقی که در مکه بعمل آمد تنها به "احترام گذاشتن" به قراردادهای پيشين اشاره دارد.

در اين ميان آنچه که در خطر است، مبلغ يک ميليارد دلار کمکهای خارجی به دولت فلسطينی است که پس از روی کار آمدن حماس در سال گذشته قطع شده است. روز سه شنبه اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينيان در غزه گفت "واقعيت اين است که موضع رئيس تشکيلات خود مختار فلسطينيان که ما از آن پشتيبانی و آن را ستايش ميکنيم اين است که هرگونه فشار از سوی آمريکا رد شود و ما به نقطه صفر باز نگرديم."

روز دوشنبه جلسه ای با شرکت رايس وزير امور خارجه آمريکا، عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان و اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل تشکيل و پيرامون شرايط دولت جديد گفتگو شد، اما اين نشست بدون نتيجه يا توافق جديدی بپايان رسيد.

XS
SM
MD
LG