لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

اظهارات اولمرت در مورد امکان تحريم دولت فلسطينی از سوی اسرائيل و آمريکا


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد وی و پرزيدنت بوش موافقت کرده اند دولت وحدت فلسطينی در حال تشکيل را در صورتيکه به خواست های بين المللی عمل نکند، به رسميت نشناسند.

آقای اولمرت گفت با هيچ دولت فلسطينی که خشونت را تقبيح و تحريم نکند، حق وجود اسرائيل را به رسميت نشناسد، و به توافق های قبلی صلح احترام نگذارد، همکاری نخواهد شد .

آقای اولمرت امروز گفت وی و آقای بوش روز جمعه با اتخاذ چنين موضعی در يک تماس تلفنی موافقت کرده اند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز شنبه گفته بود واشنگتن قضاوت در مورد دولت جديد فلسطينی را به وقتی که اين دولت تشکيل شود موکول ميکند.

خانم رايس امروز با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی ملاقات کرد.

مقامات ميگويند خانم رايس به آقای عباس گفته است توافق وحدت جوابگوی خواست های بين المللی نيست.

به گفته مقامات، آقای عباس از توافق وحدت دفاع کرده است.

آقای عباس پس از مذاکراتی که با خانم رايس داشت گفت توافق وحدت در جريان مذاکرات سه جانبه روز دوشنبه مطرح خواهد شد . وی در عين حال گفت که احيای مذاکرات معلق مانده صلح مورد تاکيد قرار ميگيرد.

خانم رايس پيش از ملاقات با آقای عباس در گفتگوئی با خبرنگاران از مذاکرات سه جانبه روز دوشنبه با آقای عباس و آقای اولمرت به عنوان فرصتی برای متعهد شدن به توافق های قبلی صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان ياد کرده بود.

خانم رايس بعدا، و در آستانه مذاکرات سه جانبه ، با آقای اولمرت ملاقات کرد. آقای اولمرت گفته است در اين مذاکرات مسائل اصلی حل وفصل نخواهد شد

خانم رايس اميد به مذاکرات سه جانبه با آقای عباس و آقای اولمرت را کمرنگ جلوه داد و گفت اين مذاکرات در شرايطی بغرنج و پيچيده انجام خواهد گرفت..

خانم رايس برای گفتگو با اين دو رهبر در باره نظرات آمريکا در مورد احيای مذاکرات صلح ملاقات سه جانبه را در بيت المقدس برنامه ريزی کرده است.

ماموريت صلح خانم رايس تحت الشعاع توافق تقسيم قدرت ميان جناح فتح آقای عباس و گروه ستيزه گر حاکم حماس قرار گرفته است. اين توافق، که اسناد آن هفته پيش در مکه امضا شد، به رسميت شناختن اسرائيل را تذکر نميدهد، و مشخصا حاوی تقبِح و محکوم کردن خشونت نيز نيست. حماس همواره خواست های بين المللی برای به رسميت شناختن اسرائيل و تقبيح و محکوم کردن خشونت را رد کرده است.

آقای عباس از اسمعيل هنيّه نخست وزير خواسته است به توافق های قبلی با اسرائيل احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG