لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

محمود احمدی نژاد: ايران کوشش ميکند از منازعه و برخورد اجتناب کند


محمود احمدی‌نژاد رئيس جمهوری ايران در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی ای بی سی آمريکا اظهار داشت کشور متبوع وی کوشش می‌کند از منازعه و برخورد اجتناب کند.

آقای احمدی‌نژاد افزود هنگامی که آمريکا و ساير نيروهای خارجی عراق را ترک گويند، صلح و آرامش به اين کشور باز خواهد گشت.

در همين حال، تهران اتهامات آمريکا را در مورد آن که برخی از بلندپايه ترين رهبران ايران دستور داده‌اند بمب های کنار جاده‌ای پيشرفته در اختيار شورشيان عراق گذارده شود، مردود دانسته است.

محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران امروز دوشنبه اظهار داشت اتهامات آمريکا "غيرقابل قبول" است و واشنگتن را به جعل اسناد و مدارک متهم ساخت.

گروهی از مقامات بلندپايه آمريکا در بغداد روز يکشنبه آنچه را که دليل و مدرک استفاده از بمب های کنار جاده ای ايران در عراق توصيف کردند، در اختيار روزنامه‌نگاران گذاردند و گفتند بمب ها عليه نيروهای آمريکا در عراق به کار رفته است. به گفته اين مقامات، بمب ها و مواد منفجره ايرانی از سال ۲۰۰۴ تاکنون، دست کم ۱۷۰ تن از نيروهای ائتلاف را در عراق از پای درآورده است.

از سوی ديگر، ژنرال پيتر پيس، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا امروز اظهار داشت روشن است که مواد ارسالی از ايران مورد استفاده قرار گرفته است، اما او نمی‌داند که آيا دولت ايران نيز در ارسال اين مواد دست داشته است يا نه. ژنرال پيس اين نظر را در جريان ديداری از استراليا ابراز داشت.

از سوی ديگر، چند سناتور دمکرات آمريکا روز يکشنبه در مورد يافته های دولت آمريکا ابراز ترديد کردند و نسبت به اقدام دولت بوش در مورد حل هرگونه اختلاف با ايران از راه های ديپلماتيک به جای توسل به نيروی نظامی هشدار دادند.

XS
SM
MD
LG