لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

تهران ميگويد برای حل اختلاف اتمی آماده گفتگو با آژانس بين المللی است 


مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ميگويد تهران حاضر است اختلاف خود با آژانس نظارتی سازمان ملل متحد بر امور اتمی را از طريق مذاکره حل و فصل کند.

علی لاريجانی امروز به يک کنفرانس امنيتی در مونيخ آلمان گفت تهران نمی خواهد اوضاع را درخاورميانه بدتر کند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی بعضی از کمک های فنی خود را به ايران معلق ساخته و تهران را برای پنهان کردن بعضی فعاليت های اتمی مشخص و کوتاهی در پاسخ دادن به بعضی پرسش ها در باره برنامه اتمی خود مورد انتقاد قرار داده است.

در همين حال محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران امروز گفت تهران ظرف دو ماه آينده پيشرفت های برنامه اتمی خود را اعلام خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در اجتماعی از دهها هزار نفر ايرانيانی صحبت ميکرد که به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی۱۹۷۹ که به سرنگونی شاه مورد حمايت آمريکا منجر شد در تهران جمع شده بودند. آقای احمدی نژاد گفت تهران برنامه اتمی خود را معلّق نخواهد کرد.

آقای احمدی نژاد گفت تهران برای مذاکره در باره برنامه اتمی اش آماده است، اما هيچ مصالحه ای را ارائه نداد.

آقای احمدی نژاد گفت پيشرفت های ايران در توليد انرژی اتمی بتدريج و تا روز نهم آوريل علنی خواهد شد.

نهم آوريل اولين سالگرد روزی است که تهران رسيدن به مرحله غنی سازی اورانيوم را اعلام کرد.

بعضی از تحليل گران انتظار داشتند آقای احمدی نژاد امروز نصب هزاران سانتريفيوژ را برای غنی سازی اورانيوم اعلام کند. آقای احمدی نژاد چنين اعلامی را نکرد اما گفت تهران به رغم درخواست شورای امنيت سازمان ملل متحد ، کار غنی سازی اورانيوم را متوقف نخواهد کرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد به تهران دستور داده است غنی سازی اورانيوم را تا بيست و يکم فوريه متوقف کند و هشدار داده است که در غير اينصورت با احتمال تحريم های تنبيهی بيشتر روبرو ميشود .

آقای احمدی نژاد امروز همچنين گفت دولت او به پيروی از قوانين پيمان منع گسترش تسليحات اتمی ادامه خواهد داد.

کشورهای غربی به ايران برای استفاده از فعاليت های اتمی اش در توليد تسليحات اتمی ظنين اند. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز و برای توليد برق است.

XS
SM
MD
LG