لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

پرزيدنت بوش اعتراف می کند تصميمات دولت او به ايجاد بی ثباتی در عراق کمک کرد


پرزيدنت بوش اذعان کرد که تصميمات دولت وی به ايجاد بی ثباتی در عراق کمک کرده است. پرزيدنت بوش در مصاحبه ای با برنامه "شصت دقيقه" در شبکه تلويزيونی سی بی اس آمريکا که روز يکشنبه پخش شد، اظهار داشت ممکن است که تاريخ، راهها وشيوه هائی را کشف کند که آمريکا با پيروی از آن ها می توانست ترتيبی دهد که اوضاع بگونه بهتری در عراق جريان می‌يافت.

با اين حال پرزيدنت بوش از تصميم خود در مورد برکناری صدام حسين رهبر پيشين عراق دفاع کرد و صدام را يک "منبع عمده بی ثباتی" توصيف کرد.

پرزيدنت بوش در مصاحبه خود همچنين جمهوری اسلامی ايران را "تهديد عمده‌ای برای صلح جهان" توصيف کرد و گفت شکست در عراق، به ايران قدرت خواهد داد. پرزيدنت بوش افزود نيروهای آمريکا در عراق با هر شهروند ايرانی در عراق که ثابت شود به شهروندان آمريکا و يا عراق آسيب وارد می آورد ، برخورد خواهند کرد.

هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق می‌گويد دولت متبوع وی از ارتش آمريکا خواسته است اگر معلوم شود پنج ايرانی که نيروهای آمريکا آن ها را در عراق بازداشت کرده‌اند در امر کمک به شورشيان عراق مرتکب تقصيری نشده‌اند، آنها را آزاد سازد. آ

قای زيباری می‌گويد ايرانيانی که روز پنجشنبه گذشته در شهر اربيل در شمال عراق بازداشت شدند، در يک دفتر ارتباطی که به ساکنان محل خدمات کنسولی ارائه می دهد، کارمی‌کرده‌اند. وزير امور خارجه عراق می گويد اين دفتر ارتباطی در حال تبديل به کنسولگری بوده است.

ارتش آمريکا می‌گويد تحقيقات نشان می دهد که ايرانيان بازداشت شده، با يکی از واحدهای سپاه پاسداران انقلاب ايران که اسلحه در اختيار شورشيان عراق می گذارد و آن ها را آموزش می‌دهد، رابطه داشته‌اند. تهران می‌گويد پنج ايرانی بازداشت شده ديپلمات هستند و فعاليت های آن ها جنبه قانونی داشته است.

در همين حال، فرمانده نيروهای آمريکا در عراق هشدار داد که نبايد انتظار داشت از استراتژی جديد آمريکا برای بهبود امنيت در عراق نتايج سريعی حاصل شود. ژنرال جرج کيسی فرمانده نيروهای آمريکا در عراق که امروز دوشنبه در بغداد با خبرنگاران صحبت می کرد، اظهار داشت که انتظار يک تحول تدريجی را در عراق دارد که ماه ها به طول خواهد انجاميد تا نتايج خود را نشان دهد.

استراتژی جديد آمريکا در مورد عراق که هفته گذشته از سوی پرزيدنت بوش اعلام شد، خواستار اعزام بيش از ۲۰ هزار سرباز ديگر آمريکائی به عراق است. ژنرال کيسی می‌گويد بر اين باور است که رهبران سياسی عراق تعهد خود را نسبت به کوشش های جديد قويأ نشان داده‌اند. با اين حال ژنرال کيسی اذعان کرد که در مورد سازمان دادن نيروهای امنيتی عراق همچنان مشکلاتی وجود دارد.

در رويدادی ديگر، يک حمله کننده انتحاری اتومبيل حامل مواد منفجره خود را در نزديکی دفتر کار حزب دمکراتيک کردستان در شهر موصل در شمال عراق منفجر کرد. دست کم ۴ نفر در اين حادثه جان خود را از دست دادند و حد اقل ۲۶ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG