لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

جمهوری اسلامی: اتباع ايرانی بازداشت شده در عراق ديپلمات هستند


جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد پنج تن از اتباع ايرانی که هفته گذشته توسط نيروهای آمريکايی در عراق بازداشت شده اند، ديپلمات هستند.

اما ارتش آمريکا می گويد، اين افراد با يک گروه سپاه پاسداران موسوم به «نيروی قدس» در ارتباط هستند که کمک مالی و تسليحات در اختيار ستيزه گران عراقی قرار می دهند.

محمد علی حسينی، سخنگوی دولت ايران، ضمن «نادرست» خواندن اتهامات آمريکا خواستار آزادی هر پنج نفر شده است. اين افراد روز پنجشنبه در جريان يک حمله در شهر اِربيل، در شمال عراق، توسط نيروهای آمريکايی بازداشت گرديدند.

دولت عراق در اين زمينه گفت ساختمانی که مورد حمله قرار گرفته است دفتر حافظ منافع ايران بود که قرار بود به کنسولگری تبديل شود.

در همین حال، هشیار زباری، وزیر امور خارجه عراق، از ارتش آمریکا خواست ۵ ایرانی بازداشت شده را آزاد کند، مشروط بر اینکه آنها در کمک به شورشیان عراقی نقشی نداشتند. زباری میگوید هر نوع دخالتی در عراق با هدف کشتن عراقیها یا کمک به شورشیان باید از سوی نیروهای عراقی یا ائتلاف متوقف شود.

از جمله رويدادهای روز يکشنبه در عراق ، خبر کشته شدن ۱۶عراقی در جريان حملات سراسری آن کشور است. به گفته ارتش آمريکا، دو سرباز آمريکايی نيز در جريان بمبگذاريهای جداگانه جان خود را از دست دادند.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا نيز تصديق کرده است که تصميمات قبلی دولت وی به نابسامانی و بی ثباتی اوضاع عراق کمک کرده است.

از سوی ديگر، رئيس جمهوری ايران که در دومين مرحله از سفر خود به کشورهای آمريکای لاتين در ماناگوآ، پايتخت نيکاراگوئه، سخنرانی ايراد کرد گفت ايران و نيکاراگوئه دارای منافع و دشمنانی مشترک هستند.

سفر آقای احمدی نژاد به کشورهای آمريکای لاتين به منظور يافتن متحدان جديدی در ميان رهبران چپگرای اين کشورها است که با آمريکا مخالف هستند.

رؤسای جمهوری دو کشور ايران و نيکاراگوئه اعلام کرده اند که به نمايندگی از طرف کشورهای متبوع خود خواهان گشايش سفارتخانه در پايتخت يکديگر هستند.

دو رهبر همچنين در مورد طرحهايی در جهت کاهش ميزان فقر در نيکاراگوئه به بحث و تبادل نظر پراختند.

آقای احمدی نژاد روز شنبه نخستين مرحله از سفر خود را به آمريکای لاتين با ورود به ونزوئلا ، و ديدار با هوگو چاوز، رئيس جمهوری آن کشور آغاز کرد.

رئيس جمهوری ايران همچنين در نظر دارد امروز (دوشنبه) برای حضور در مراسم تحليف رافائل کورِآ، رئيس جمهوری جديد اکوادور راهی آن کشور گردد و در آن مراسم با اِوو مورالس، رئيس جمهوری بوليوی، نيز ديدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG