لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

ادامه نبرد خيابانی در نوار غزه با وجود اعلام آتش بس فتح و حماس


امروز دوشنبه نبرد ميان جناح های رقيب فلسطينی که در پی درخواست انجام انتخاباتی جديد توسط رئيس خود مختاری فلسطينی به سراسر نوار غزه تعميم داده شده بود، با وجود اعلام آتش بس بين فتح و حماس در روز يکشنبه، ادامه يافت.

آتش بس روز يکشنبه پايان دادن به خشونت و توقف هرگونه تظاهرات و اعتصابات را شامل ميشد. مقامات هردو طرف ميگويند که سعی دارند تسليحات را از خيابانها، جمع آوری کنند.

افرادی مسلّح و مظنون به عضويت در گروه حماس، که دولت را در کنترل دارد،روز يکشنبه به مقرّ محمود عباس رئيس خودمخناری فلسطينی از جناح فتح، در شهر غزه خمپاره شليک کردند. مقامات از مجروح شدن چندنفر خبر داده اند.

يک زن نوزده ساله نيز در تيراندازيهائی که روز يکشنبه در جريان نبردهای خيابانی ميان گروههای مسلّح رقيب رخ داد کشته شد.

پيشتر افراد مسلّح فتح ساختمانهای دو وزارتخانه دولت فلسطينی حماس را تحت کنترل خود درآورده بودند. .

روز يکشنبه همچنين به يک کاروان حامل محمود ال ظهر وزير امورخارجه در دولت فلسطينی حماس در غزه تيراندازی شد. اين تيراندازی مجروحی نداشت، اما چند ساعت قبل از آن يک عضو گروه محافظين رياست خودمختاری در يک پايگاه تعليماتی، در شليک افرادی مسلّح که گفته ميشود از گروه حماس بودند، کشته شده بود. حماس درگيری خود را در اين حمله تکذيب ميکند.

آقای عباس روز شنبه برای حل و فصل آنچه که بحران در کادر رهبری فلسطينيان توصيف کرد خواستار انتخاباتی جديد برای دو قوه مقننه و مجريه فلسطينيان شد. اما اسمعيل هنيّه نخست وزير دولت فلسطينی حماس ميگويد انتخابات جديد غير قانونی است و می تواند به ناآرامی هائی بيشتر منجر شود.

آقای عباس روز يکشنبه در اقدامی برای برنامه ريزی انتخابات با کميسيون انتخاباتی فلسطينيان ملاقات کرد.

يک نظر سنجی جديد که توسط مرکز فلسطينی تحقيقات در امور سياسی انجام گرفته است نشان ميدهد که اگر انتخابات امروز انجام ميگرفت جناح معتدل تر فتح آقای عباس پيروز ميشد.

فتح و حماس از ژانويه گذشته که حماس در انتخابات قوه مقننه به پيروزی رسيد و قدرت را در قلمرو فلسطينيان بدست گرفت درگير نبرد قدرت بوده اند.

آقای عباس روز شنبه در يک سخنرانی گفت انتخابات جديد پس از بی نتيجه ماندن ماهها مذاکره با حماس ، که پارلمان و دولت را در کنترل دارد، ضروری است. خود مختاری فلسطينی، که قوه مجريه فلسطينيان محسوب ميشود، در کنترل جناح فتح است.

يک دولت وحدت ملی فلسطينی راهی برای متقاعد ساختن کمک دهندگان بين المللی به ازسرگيری کمک رسانی به فلسطينيان تلقی شده است . کمک دهندگان بين المللی پس از به قدرت رسيدن حماس کمک های خود را قطع کردند.

آمريکا، اتحاديه اروپا و اسرائيل حماس را يک گروه تروريستی می شناسند.

XS
SM
MD
LG