لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

محمود عباس: برگزاری انتخابات زودرس به مورد اجرا گذاشته خواهد شد


محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی می گويد طرح های خود را در زمينه برگزاری يک انتخابات زودرس به مورد اجرا خواهد گذارد و تهديدهای مربوط به وقوع خشونت ميان جناح های رقيب فلسطينی، نظر او را تغيير نخواهد داد.

آقای عباس اين نظرات را امروز، دوشنبه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با تونی بلر نخست وزير بريتانيا در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن ابراز داشت. آقای عباس اظهار داشت هيچ عاملی نخواهد توانست از اقدام وی در جهت برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی و رياست تشکيلات خودگردان فلسطينی ممانعت به عمل آورد.

آقای عباس از نخست وزير بريتانيا که در حال ديدار از منطقه است، خواست نسبت به پايان دادن مسدوديت کمک های مالی غرب به دولت فلسطينی کمک کند. آقای بلر تصميم رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی را در زمينه برگزاری يک انتخابات زودرس ستود و اظهار داشت در مورد حمايت از فلسطينيان آنچه را که در توان دارد، به عمل خواهد آورد.

در همين حال بر سر برگزاری يک انتخابات زودرس، روزشنبه خشونت هائی ميان نهضت فتح آقای عباس وگروه حاکم حماس روی داد. طرفين شامگاه روزيکشنبه به يک آتش بس دست يافتند، اما شاهدان عينی می گويند مردان مسلح همچنان به تردد خود در خيابان های شهر غزه ادامه داده‌اند و تيراندازی های پراکنده در شهر ادامه يافته است.

آقای عباس می گويد پس ازشکست ماه ها مذاکره با حماس، برگزاری يک انتخابات زودرس ضروری به نظر می رسد.

حماس کنترل پارلمان و دولت فلسطينی را برعهده دارد، اما بر امور ناظر به رياست تشکيلات خودگردان کنترلی ندارد.

آمريکا، اتحاديه اروپا و اسرائيل، حماس را به عنوان يک گروه تروريستی طبقه بندی کرده و کمک های مالی به فلسطينيان را قطع کرده‌اند. قطع کمک های مالی غرب، فلسطينيان را به شدت درمضيقه قرار داده است.

XS
SM
MD
LG